Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, küresel aşı oranı yüzde 66,8. Uzmanlar bu yıl aşılamada yüzde 70'i hedefliyordu. Aşılama hedefi tutmadı, salgın yeniden hortladı. Pek çok ülke pandemi kısıtlamalarına geri dönüyor.

CHP'li Tanal, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden acilen açıklama bekliyoruz! CHP'li Tanal, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden acilen açıklama bekliyoruz!

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2022'nin ilk yarısında dünyanın yüzde 70'ini aşılama hedefi tutmadı. Örgütün Covid-19 aşılama hedefi yüzde 66,8'de kaldı. Düşük gelirli ülkelerde ise bu hedef sadece yüzde 19,4 olarak gerçekleşti. Yani zengin ülkelerde her 4 kişiden 3'ü tam aşıland, fakir ülkelerde her 7 kişiden 1'i.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nin verilerine göre ise dünya nüfusunun yüzde 66,8'i en az bir doz Covid-19 aşısı oldu. Şimdiye dek dünya çapında 12,25 milyar doz aşı uygulandı ve her gün 5 milyon doz uygulanıyor.

Oxford Üniversitesi uzmanları, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve yeni varyantları önlemek için aşılanmanın eşit oranda hızlandırılması gerektiğini vurguluyor. Dünya genelinde bu hafta vaka sayıları 3'e katlandı ve hastaneye yatanların sayısının 2 kat arttı.