Kurban Bayramı'nda 3 milyon 700 bin hayvan satıldı

Bu yıl kurbanlık sayısı geçen yıla göre düşük kalırken, 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 700 bin baş kurbanlık hayvan satıldığı belirtildi.

EKONOMİ 25.07.2021 - 12:10 25.07.2021 - 12:13

Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, yurttaşların yurt içi ve yurt dışında vekaletle kurban kesimini tercih etmeleri nedeniyle, kurban pazarlarına ilginin azaldığını ve özellikle büyük kentlerde beklenen satışların olmadığını söyledi. AA muhabirine konuşan Çelik, bu yıl belediyelerin işgaliye ücretleri ve diğer masrafların yüksek olmasının da yetiştiricileri olumsuz etkilediğini dileg etirdi.

KURBANLIKLAR ELDE KALDI

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve salgın nedeniyle kurbanlıkların bir kısmının yetiştiricilerin ellerinde kaldığını anlatan Çelik, şu bilgileri verdi: "Kurban pazarlarında yaptığımız gözlemlere göre, satılan hayvan sayısının geçen yıla göre düşük kaldığını tahmin ediyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı'nda 2 milyon 750 bin küçükbaş, 950 bin büyükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 760 bin baş civarında kurbanlık hayvan satıldı. Et ve Süt Kurumu küçükbaş hayvanlarda birinci kalite toklu kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite koyunların et kilogramını 38 liradan satın alacağını açıkladı. Bu fiyatı, girdi maliyetleri yüksek olan yetiştiricilerimiz düşük bulmuştur. ESK'nin elde kalan kurbanlıkları alım fiyatlarından memnun kalmayan yetiştiricilerimiz hayvanlarını memleketlerine götürmek durumunda kaldı."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@