KULİS: Pakdemirli'nin belediyeleri suçlaması krize neden oldu, Erdoğan uyardı

Bakan Pakdemirli'nin belediyeleri hedefe koyan ve yangınlarla mücadeleden sorumlu tutan sözleri hükümet içinde krize neden oldu. Soylu tepki gösterirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızdığı belirtiliyor.

GÜNDEM 04.08.2021 - 10:23 04.08.2021 - 10:33

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin orman yangınlarıyla mücadelede yerel yönetimleri suçlaması iktidar içinde çatlağa neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'un "ortak çalışma" vurgusu ve nifak sokma çabalarını eleştirmesi de bu krizin yansıması olarak yorumlanıyor. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, bu kriz Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli'ye bu sözleri nedeniyle kızdı ve sert biçimde uyardı. AKP içinde "bu açıklama halkla ve belediyelerle bizi karşı karşıya getirdi. ‘İktidar hiçbir şey yapmıyor’ algısını güçlendirdi" yorumları yapıldığı ifade ediliyor.

SOYLU KARŞI ÇIKTI

Erdoğan’ın TBMM kapandıktan sonra milletvekillerine sahaya gönderdiği milletvekilleri, "yurttaşlarla kurmaya çalıştığımı bağ, Pakdemirli’nin belediyelerle ilgili sözleri nedeniyle sarsıldı" yorumu yaptı. Milletvekillerinin bu durumdan Erdoğan’ı da haberdar ettiği ettiği belirtiliyor. Kabine içinde de tartışmaya neden olan bu sözlere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tepkili. Soylu, Muğla’da yaptığı basın toplantısında, isim vermeden  bu konuya değindi; "Lütfen yerel yönetimlerle, belediyelerle hükümet arasında hangi siyasi parti olursa olsun, nifak sokup milletin çalışma güdüsünü çalışma kuvvetini aşağıya almayalım" dedi. Kulislerde, ilk kabine değişikliğinde Bekir Pakdemirli'nin gidici olduğu da ifade ediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST