Muhalefetin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olmasına "yüksek ihtimal" gözüyle bakılan CHP'de, hesaplar da büyük ölçüde buna göre yapılıyor.

Meslek odalarından 60 gündür cezaevinde olan Gezi tutukluları için çağrı: Serbest bırakın! Meslek odalarından 60 gündür cezaevinde olan Gezi tutukluları için çağrı: Serbest bırakın!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün adaylığını açıklamasının ardından, muhalefetin adayının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmasına "yüksek ihtimal" gözüyle bakılan CHP'de yeni bilgiler sızdı.

BBC Türkçe'nin haberine CHP kulislerinde seslendirilen görüşe göre altılı masadan aday olarak çıkması halinde Kılıçdaroğlu, genel başkanlık rozetini çıkarıp yerine bir vekil atayacak, seçimi kazanması halinde de parti görevinden istifa edecek ve partide kurultay süreci başlayacak.

SEÇİLİRSE NE OLACAK?

Habere göre Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde geçiş süreci boyunca birçok yetkisini parlamenter sistem ilkelerine göre paylaşacak.

CHP kulislerinde aday olması halinde Kılıçdaroğlu'nun yapacağı ilk işinin parti rozetini çıkarmak olacağı ifade ediliyor.

Parti içinde bazı yöneticiler, partinin seçim sürecinde genel başkansız kalmaması ve seçimden hemen sonra kurultay telaşı yaşanmaması için 5-6 ay gibi görevde kalabileceğini savunsa da ağırlıklı görüş, aday olması halinde Kılıçdaroğlu'nun parti rozetini hemen çıkaracağı yönünde.

Ancak seçim sürecinde partinin genel başkansız kalmaması ve bir kurultay zorunluluğu doğmaması için Kılıçdaroğlu'nun aday olduktan sonra yerine genel başkan vekili atayacağı aynı zamanda genel sekretere de, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde genel başkanlıktan istifa edeceğine ilişkin bir dilekçe verebileceği ifade ediliyor.