Millet ittifakı'nın bileşenleri CHP ile İYİ Parti arasında yaşandığı iddia edilen kriz iddialarının gölgesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir araya geldi. Toplantıda aday konusu da dahil tartışmalara neden olan tüm konuların konuşulduğu öğrenildi.

Türkiye’nin gözü kulağı Ankara’da yapılan Kılıçdaroğlu Akşener zirvesine çevrildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener Ankara'da Ahlatlıbel Tesisleri'nde bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 2 saat 15 dakika sürdü, görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Kılıçdaroğlu ve Akşener'in, son dönemde iki parti arasında yaşanan süreci ele alması bekleniyordu.

Mynet'in aktardığına göre görüşmede liderler arasındaki gerginlik, cumhurbaşkanlığı adaylığı, 6’lı masada gelinen son durum, AK Parti’nin baş örtüsü teklifi de dahil bir çok konu ele alındı.

Kılıçdaroğlu, görüşmenin yapılacağı Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri'ne saat 19.33'te ulaştı. Yaklaşık 10 dakika sonra Akşener de tesise giriş yaptı.

Görüşme 2 saat 15 dakika sürdü. İki lider görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadı.

ADAYLIK TARTIŞMASI KONUŞULDU
Görüşmede, son dönemde iki parti arasında yaşanan gerginlik konularının ele alınması bekleniyordu. Kulislerde ise iki liderin, “adaylık tartışmalarının” da gündeme geleceği beklentisi dile getiriliyordu.

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞME ÖNCESİ KURMAYLARINI TOPLADI
Öte yandan Kılıçdaroğlu, görüşme öncesinde Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) olağanüstü topladı, partide bulunan kurmaylarıyla kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı. CHP liderinin kurmayları ile görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.
Kılıçdaroğlu, Akşener ile görüşmesi öncesinde MYK'yi olağanüstü topladı
Ahlatlıbel, altı siyasi partinin bir araya gelerek oluşturduğu ve kamuoyunda 'Altılı Masa' olarak bilinen toplantıların ilkine ev sahipliği yapmıştı. CHP'nin çağrısıyla 12 Şubat'ta toplanan muhalefet liderlerinin zirvesi beş buçuk saat sürmüştü.

Günün ilerleyen saatlerinde görüşmenin detaylarını paylaşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasının ardından CHP ve İYİ Parti arasında yaşanan sorunun ele alındığını söyledi.

ALTILI MASA NEDEN DAĞILSIN?

Gazeteci Murat Yetkin'e konuşan Akşener, “İmamoğlu’nun kellesi giderken tartışmanın Meral Akşener’in rol çalmasına nasıl evrildiğini anlayamıyorum, şaşırdım kaldım” dedi ve şöyle devam etti: “Bu bütün muhalifler açısından bir mihenk taşıdır. Çünkü İstanbul Belediyesine kayyım atanması yolunda bir adım atıldı. Terör soruşturması bunun parçasıdır. Diğer belediyelere de sıçrayabileceğine dair bilgi ve değerlendirmem var. Benim gidişin orada muhalefet olarak birlik, beraberlik göstermek içindi. Saygısızlık yapıldı bana." dedi. 

Demirtaş: Erdoğan Meclis'i feshederse aday olamaz Demirtaş: Erdoğan Meclis'i feshederse aday olamaz

Akşener, “Masa dağılıyor mu?” sorusuna “Niye dağılsın Altılı Masa? Birlikte kazanacağımızı söylüyoruz” yanıtını verdi.
Akşener, adaylık meselesinin konuşulup konuşulmadığına yönelik soruya da, "Onu Altılı Masa'da konuşacağız" dedi.