2021 Kasım'da 66 bin doları gördükten sonmra 19 bin dolara kadar gerileyen ve yaklaşık1 aydır 20 bin dolar bandında hareket eden Bitcoin, son 5 gündür üst üste yükseliyor. Ethereum da Bitcoin'in ayak izlerini takip ediyor.

Genişletilmiş Sefalet Endeksi, artış eğiliminde: Endeksteki artışın kaynağı yüksek enflasyon Genişletilmiş Sefalet Endeksi, artış eğiliminde: Endeksteki artışın kaynağı yüksek enflasyon

ABD'de enflasyonun yüksek seyretmesi nedeniyle merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmaya ivme kazandıracağını açıklaması ve hızlı faiz artırımı beklentileri resesyon endişelerini artırarak kriptoları olumsuz etkiledi.

Geçtiğimiz hafta FED'in 1 puan faiz artıracağına dair beklentiler yeniden 0,75 puana indi. Piyasalar bu gelişmeyle rahatlerken, Bitcoin ve Ethereum da değer kazandı ve kripto paraların piyasa değeri yeniden 1 trilyon dolara yaklaştı.

Lider kripto para Bitcoin, haftanın ilk gününde yüzde 4'ün üstünde değer kazanarak 22.473 dolara kadar yükseldi. Bir ara 881 dolara kadar gerileyen Ethereum ise yüzde 10'un üzerinde günlük değerlenmeyle 1.500 dolar bandına geldi.