Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenler mayıs ayında rekor kırdı

Bankalararası Risk Merkezi Mayıs ayına ilişkin Risk Merkezi Aylık Bülteni’nin yayımladı.

EKONOMİ 22.07.2021 - 09:57 22.07.2021 - 10:49 Dokuz8 Haber

Bankalararası Risk Merkezi, Mayıs ayına ilişkin Risk Merkezi Aylık Bülteni’nin yayımladı. Bülten’in detaylarındaki veriler Türkiye halkının içinden geçtiği borç batağını gözler önüne serdi.

SADECE MAYIS AYINDA 371 BİN KREDİ KARTI DAĞITILDI

Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenler rekor kırarken, halkın kredi kartlarına sarılmak zorunda kaldığı görüldü. Sadece mayıs ayında piyasaya 371 bin kredi kartı dağıtıldı. Bunların 83 bini daha önce kredi kartı olmayan kişilerce kullanıldı. Kredi borcunu ödeyemeyen kişi sayısı ise nisana göre yüzde 100’lük artışla 108 bin oldu.

KREDI KARTLARI YAYGINLIK KAZANIYOR

Bankalararası Risk Merkezi’nin verilerine göre Mayıs ayı sonu itibarıyla Türkiye’de 28,3 milyon kişi aktif olarak kredi kartı kullanıyor. Toplam kredi kartı sayısı ise tam olarak 79 milyon 41 bin. Dolayısıyla kredi kartı kullananlar baz alındığında her 1 kişiye yaklaşık 3 kredi kartı düşüyor. Yurttaş eğer kredi kartı kullanıyorsa ortalama 3 tane kullanıyor.

GÜNDE ORTALAMA 11 BİNDEN FAZLA KREDİ KARTI DAĞITILDI

Sayıdaki artış ise tedirgin edici boyutlara ulaşmaya başladı. Nisan’da 78 milyon 669 bin olan kredi kartı sayısı 1 ayda 371 bin adet artmış durumda. Başka bir ifadeyle Mayıs ayı boyunca günde ortalama 11 binden fazla kredi kartı piyasaya dağıtıldı.

83 BİNİ DAHA ÖNCE HİÇ KREDİ KARTI OLMAYANLAR

Peki bu dağıtılan kredi kartlarını kullananlar kimler? Risk Merkezi’nin aylık bültenden derlediğimiz verilere göre Mayıs ayında piyasaya dağıtılan 371 bin kredi kartının 83 binini daha önce hiç kredi kartı olmayanlar kullandılar. Geri kalan 288 bini ise hali hazırda bir veya daha fazla kredi kartı olanlar aldılar.

İHTİYAÇ KREDİSİNDEKİ ARTIK YÜKSEK FAİZE RAĞMEN SÜRÜYOR

Kredi kartlarının yanı sıra halkın kredi borçlarındaki artış gözle görünür biçimde artıyor. Özellikle ihtiyaç kredilerindeki artış yüksek faize rağmen sürüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre Nisan’da 403,3 milyar TL olan ihtiyaç kredisi borçları Mayıs’ta 406,5 milyar TL’ye yükseldi. Sadece Mayıs ayında günde ortalama 106 milyon TL ihtiyaç kredisi kullandırıldı.

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYEN GERÇEK KİŞİ SAYISI REKOR KIRDI

Fakat artık borçlu halk kesimleri kredi borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bankalararası Risk Merkezi’nin verilerine göre “bireysel kredi borcunu ödememiş gerçek kişi sayısı” mayısta 108 bine çıkarak rekor kırdı. Bu sayı Nisan ayında 52 bin, önceki yılın Mayıs ayında ise pandemi önlemleri çerçevesinde borçların ertelenmesi nedeniyle sadece bin kişiydi. Kredi borcunu ödeyemeyen gerçek kişi sayısı rekor kırarken, 36 bin kişi ise kredi kartı borcunu ödeyemedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@