Kredi borcu yapılandırılmayan çiftçi banka önünde kendini yaktı

Nevşehir Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında patates üreticisi A.Ş., Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne kredi yapılandırma talebi reddedilince bedenini ateşe verdi. Vücudunda yanıklar oluşan A....

EMEK DÜNYASI 10.09.2020 - 21:36 10.09.2020 - 21:36

Nevşehir Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında patates üreticisi A.Ş., Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne kredi yapılandırma talebi reddedilince bedenini ateşe verdi. Vücudunda yanıklar oluşan A.Ş. hastanede tedaviye alındı.

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük kasabasında yaşayan patates üreticisi A.Ş. iddiaya göre, bugün sabah saatlerinde Ziraat Bankası Derinkuyu Şubesi’ne gelerek bankaya olan borcunun yapılandırılmasını istedi.  Kredi yapılandırma talebi banka görevlilerince reddedilen A.Ş. yanında getirdiği benzin bidonunu üzerine dökerek kendini ateşe verdi. Vücudunda yanıklar oluşan A.Ş. hastanede tedaviye alındı.

"GEÇMİŞE DÖNÜK BORÇLAR ÖDENMELİ"

Konu ile ilgili ANKA’ya konuşan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, patates üreticilerinin daha önceki siyasi iktidarlar döneminde sulamada kullanılan elektrik faturalarının ertelendiğini ancak özelleştirme sonrasında ise elektrik dağıtım işini alan MEDAŞ'ın üreticilerden geçmişe dönük borçlarını ödemesini istediğini anlattı. Gülmez, patates üreticilerinin yaşadığı sorunları şu sözlerle aktardı:

"ÜRETİCİ BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR"

“Ekonomik durumu iyi olan üreticiler borcunu ödedi, olmayanlar ödeyemedi. Ödeyemeyenlerin tarlalarına elektrik idaresi ipotek koydu. Nevşehir bölgesindeki çoğu çiftçimizin tarlaları şu anda ipotekli. Bu tarlalar ne satılabiliyor ne de devredilebiliyor.  Bir de bu yıl patates fiyatları taban olarak 45 kuruşa gidiyor tarladan, tavan olarak da 70 kuruşa satılabiliyor. Maliyeti 90 kuruş; tabii ki üretici bunun altından kalkamıyor, borçlarını ödeyemiyor ve sürekli olarak borçlanıyor. Borçlar gelecek yıla devroluyor, tabii faiz biniyor, faizin faizi biniyor derken üreticilerin borcu kartopu gibi büyüyor. Neticede üretici çareyi kendini yakmakta buluyor. AKP iktidarının çiftçiyi getirdiği durum bu.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@