Elâzığ Kovancılar Kahveciler Oda Başkanı Ahmet Özdoğan, "Bir ilimizde yapılan denetim sonucu ulusal marketin şubelerinin kapatılması üzerine bizler sevindik ve ülkemizdeki tüm ulusal marketlerin şubelerine denetim yapılacağını, şubelerin kapatılarak azalacağına, esnaflarımızın haklarının savunulacağına inandık ancak şu anda ulusal marketler konusu nedense sessizliğe büründü" dedi.

Elâzığ Kovancılar Kahveciler Oda Başkanı Ahmet Özdoğan, "Esnaflarımız gün geçtikçe güç kaybediyorlar, esnaflarımız kepenk kapatıyor ama kimsenin esnaflarımızın sorunlarıyla ilgilendiği yok. Biz esnaflarımızın kepenk kapatmasını istemiyoruz, esnaflarımıza her konuda destek istiyoruz" açıklamasını yaptı. Özdoğan şunları söyledi:

"Acilen ulusal market yasasının çıkmasını bekliyoruz. Bu marketler her şeye el atmaları yetmezmiş gibi alkolden, giyimden beyaz eşyaya kadar birçok ürünü satmaktadırlar. Ulusal marketlere karşı net bir tavır sergilenmesini bekliyoruz. Bir ilimizde yapılan denetim sonucu ulusal marketin şubelerinin kapatılması üzerine bizler sevindik ve ülkemizdeki tüm ulusal marketlerin şubelerine denetim yapılacağını, şubelerin kapatılarak azalacağına, esnaflarımızın haklarının savunulacağına inandık ancak şu anda ulusal marketler konusu nedense sessizliğe büründü. Her gün yeni bir şube açmaya devam ediyorlar. Artık bunlara iş yeri açma ruhsatı verilmemesi gerekiyor. Ülkemizde kaç küçük esnafımızı işletmesi kapanıyor bu konuda kimsenin sesi nedense çıkmıyor yoksa bu eylem gündem değiştirmeye yönelik bir hamle miydi?"

İrlanda Büyükelçisi Basın Evi'nde konuştu İrlanda Büyükelçisi Basın Evi'nde konuştu

ESNAFLARIMIZ KEPENK KAPATIYOR AMA KİMSENİN İLGİLENDİĞİ YOK

Yerel esnafın gün geçtikçe güç kaybettiğini dile getiren Başkan Özdoğan, esnafın sorunlarının her gün dile getirilmesine rağmen kimsenin ilgilenmediğini vurguladı. Asgari ücrete yapılacak olan zam ile birlikte BAĞ-KUR ve SGK primlerinin artacağını bu durumun esnafı daha da sıkıntılı bir sürece sokacağını söyleyen Özdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Esnaflarımız gün geçtikçe güç kaybediyorlar, esnaflarımız kepenk kapatıyor ama kimsenin esnaflarımızın sorunlarıyla ilgilendiği yok. Biz esnaflarımızın kepenk kapatmasını istemiyoruz, esnaflarımıza her konuda destek istiyoruz. Bizler esnaflarımızın sorunlarını her zaman dile getiriyoruz ama çözüm bulamıyoruz. Her mahallede bakkal dükkânı gibi ulusal marketler şube açıyor. Yıllardır ulusal marketler yasasını bekliyoruz ama nedense çıkmıyor. Bu ay içerisinde asgari ücrete gelen zamla birlikte BAĞ-KUR, SGK primleri yine yükselecek şu anda prim ödeyemeyen esnaflarımız nasıl primlerini ödeyecek? Devletimiz esnaflarımızın yanında olduğunu göstererek kesinlikle BAĞ-KUR ve SGK primlerinde artış yapmaması gerekiyor. Devletimizden küçük esnaflarımıza özellikle faizsiz kredi bekliyoruz özellikle ulusal marketlerin son zamanlarda mahallelerimizde alkol satmaya başlaması da acayip bir durum bir an önce bunlara son verilmesini bekliyoruz."