"Koronavirüsü bilerek bulaştıran 'kasten öldürmek'ten sorumlu olabilir"

Prof. Dr. Yücel Oğurlu, koronavirüse yakalanan bir kişinin, hastalığı bilerek başkalarına bulaştırması halinde kasten öldürmekten sorumlu sayılabileceğini belirtti.İstanbul Ticaret Üniversit...

GÜNDEM 30.03.2020 - 14:18 30.03.2020 - 14:18 Dokuz8 Haber

Prof. Dr. Yücel Oğurlu, koronavirüse yakalanan bir kişinin, hastalığı bilerek başkalarına bulaştırması halinde kasten öldürmekten sorumlu sayılabileceğini belirtti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) için alınan önlemlerin kamu sağlığını düzenleme amacını taşıdığını ve alınan her önlemin idare hukuku açısından uygun olduğunu söyledi.

"MAHKEME KARARI OLMAKSIZIN YAPTIRIM UYGULANABİLİR"

Hasta olduğunu bilerek ancak kastı olmaksızın tedbir almayıp sorumsuz davranarak hastalığı bulaştıran kişinin, taksirle adam öldürme dolayısıyla sorumlu tutulabileceğine işaret eden Oğurlu, "Ceza hukuku bakımdan bir kişiye bilerek hastalık bulaştıran ve ölümüne sebep olan kişi ise kasten adam öldürmüş sayılabilir" dedi. Oğurlu, Türkiye'de henüz sokağa çıkma yasağı olmadığını ancak idarenin, kamu düzenini sağlamak amacıyla mahkeme kararına gerek olmaksızın idari yaptırım uygulama yetkisinin bulunduğunu anlattı.

"VALİLER YASAK İLAN EDEBİLİR"

İtalya'da, izin kağıdı ya da makul bir nedeni olmadan dışarıda bulunanlar ile virüs taşıdığı halde dışarı çıkanlar ve sosyal mesafe şartına uymayanlar hakkında 400 ila 3 bin euro arasında para cezası uygulandığını bildiren Oğurlu, gerekli görüldüğü takdirde bu tarz uygulamaların da hayata geçirilebileceğini dile getirdi. Oğurlu, alınan tedbirlerin özgürlükler bağlamında değil, yaşama hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, kısıtlamalarla ilgili şikayetlerin yerinde olmadığını ve dünyanın bir çok yerinde bu tarz önlemlerin alındığını ifade etti. Valilerin, il pandemi kurullarının tavsiyesi doğrultusunda, gerekli görülmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve karantina ilan edebileceğine dikkati çeken Oğurlu, henüz Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmemiş olsa dahi vatandaşların OHAL varmış gibi davranması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@