Koronavirüsü 7 dakikada yok eden bir cihaz geliştirildi

Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insanlara zarar vermeden koronavirüsü ultraviyole (UV) ışını ile yok eden bir cihaz üretti. İnsanlara zarar vermeyen cihaz, yüksek riskli otobüs, tren, asansör...

DÜNYA 22.09.2020 - 12:07 22.09.2020 - 12:07

Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insanlara zarar vermeden koronavirüsü ultraviyole (UV) ışını ile yok eden bir cihaz üretti. İnsanlara zarar vermeyen cihaz, yüksek riskli otobüs, tren, asansör ve ofis ortamlarının dezenfekte edilmesinde kullanılacak.

Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insanlara zarar vermeden koronavirüsü ultraviyole (UV) ışını ile yok eden bir cihaz üretti. Columbia Üniversitesi iş birliğiyle üretilen "Care222", 254 nanometre dalga boyunda UV yayan geleneksel cihazların aksine, insana zararsız 222 nanometrelik UV yayıyor.

YÜKSEK RİSKLİ YERLERİN DEZENFEKTE EDİLMESİNDE KULLANILACAK

İnsanlara zarar vermeyen cihaz, yüksek riskli otobüs, tren, asansör ve ofis ortamlarının dezenfekte edilmesinde kullanılacak. Tavanına asılan cihaz, 2,5 metre mesafeden havadaki virüs ve bakterilerin yüzde 99’unu 7 dakikada etkisiz hale getiriyor.

İNSANLARA ZARAR VERMEDİĞİ TESTLERLE ONAYLANDI

Kyodo ajansına göre, dünyada türünün ilk örneği kabul edilen cihaz, 222 nanometre dalga boyunda deri yüzeyine ve göze nüfuz etmeyerek genetik kusurlara yol açmıyor. Ushio, 222 nanometrelik UV'nin insan için zararsız olduğunu tarafsız testlerde Hiroşima Üniversitesince onaylandığını bildirdi.

ŞİMDİLİK SADECE SAĞLIK KURUMLARINDAN SİPARİŞ ALINIYOR

300 bin yen (2 bin 860 dolar) fiyat etiketli 1,2 kilogram ağırlıklı Care222 için şimdilik sadece sağlık kurumlarından sipariş alınabiliyor. Öte yandan firma, Care222 emitörlerinin monte edileceği genel amaçlı ampul üretimi için Toshiba ile proje yürüttüğünü açıkladı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@