Koronavirüs tedavisi gören işçi işten çıkarıldı

Barsan Global Lojistik adlı şirket, yasak olmasına rağmen koronavirüs tedavisi gören çalışanı Mahir Albayrak'ı işten çıkarttı.Salgın sürecinde yasak olmasına rağmen Barsan Lojistik isimli bi...

EMEK DÜNYASI 23.05.2020 - 23:03 23.05.2020 - 23:03

Barsan Global Lojistik adlı şirket, yasak olmasına rağmen koronavirüs tedavisi gören çalışanı Mahir Albayrak'ı işten çıkarttı.

Salgın sürecinde yasak olmasına rağmen Barsan Lojistik isimli bir şirket sendika üyesi ve Covid-19 tedavisi gören işçisini işten çıkarttı.

ŞİRKETTE 40'A YAKIN İŞÇİ COVID-19

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi Mahir Albayrak, COVID-19 tedavisi gördüğü sırada Barsan Global Lojistik tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarma sendika tarafından yapılan açıklamayla duyurulurken, yapılan açıklamada, "Barsan Lojistik’in almadığı önlemler yüzünden 40’a yakın insan korona tedavisi görüyor. Barsan patronları hem işçilerin hem de ailelerinin canına kast ediyor" denildi.

BAKANLIK ŞİKAYETE RAĞMEN GELMEDİ

İşçilerin defalarca şirketi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na şikayet ettiği belirtilen açıklamada, "İşçilerin defalarca uyarmasına ve koruyucu ekipman isteğine karşı, normal şartlardaki korumasız çalışmaya devam eden depoda virüse enfekte olan işçiler çalışma bakanlığına şikayette bulunmak istediklerinde “şuan çalışanlarımız karantinada şikayetinizi alalım ama denetleme yapacak görevli bulunmamaktadır” cevabını alıyorlar" denildi.

MAHİR HAKKINI ARADI İŞTEN ATILDI

Şirketin tüm imtiyazlardan yararlandığı belirtilen açıklamada, "Mahir arkadaşımız; 11 Mayıs günü Barsan patronlarının tüm hukuksuz çalışma dayatmalarını, salgın sürecinde aldıkları ödeneklerin işçiye verilmediğini, devleti ve işçiyi nasıl dolandırdıklarını, engelli işçileri çalışmaya zorlayıp tüm sorumluluğu işçiye yükleyen yazıların zorla imzalatıldığını, haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saatin en az iki katını çalıştırıp bunu da esnek çalışma adı altında izin diyerek nasıl gasp ettiğini ‘’iyi niyet ve ahlak kurallarına‘’ 2-3 yıldır çalışan işçilerin bir anda nasıl uymaz hale getirildiğini anlattığı röportajı yayınlanınca, Barsan patronları tarafından 12 Mayıs’ta ‘’iyi niyet ve ahlak kurallarına’’ uymamaktan 25/2 maddeden tazminatsız işten çıkarıldı" ifadeleri yer aldı.  

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@