"Koronavirüs krizi 4 milyar insanı yoksullaştırabilir"

Koronavirüs salgını dünya genelinde binlerce can almaya devam ederken salgının ekonomik boyutu da korkunç bir noktaya ulaşıyor. Ekonomistler ve yardım kuruluşları koronavirüs salgını sonrası yaşan...

DÜNYA 09.04.2020 - 10:25 09.04.2020 - 10:25

Koronavirüs salgını dünya genelinde binlerce can almaya devam ederken salgının ekonomik boyutu da korkunç bir noktaya ulaşıyor. Ekonomistler ve yardım kuruluşları koronavirüs salgını sonrası yaşanabilecek krizlere dikkat çekiyor.

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs salgını sonrası yaşanan dünya genelindeki ekonomik durgunluk sebebiyle yaklaşık bir milyar insanın yoksulluk sınırında yaşayabileceğini duyurdu.

"2008 KRİZİNDEN DAHA KÖTÜ OLACAK"

Kuruluş, şu andaki krizin 2008'deki ekonomik bunalımdan çok daha kötü olduğunu açıkladı. Dünya genelinde açlık ve yoksullukla mücadele amacıyla 19 farklı vakfın bir araya geldiği Oxfam, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yıllık toplantısından bir hafta önce Covid 19 kriziyle ilgili bir rapor yayımladı.

YOKSULLARIN SAYISI 4 MİLYARA ÇIKABİLİR

Euro News'in haberine göre dünya genelinde günlük 1.90 doların altında kazanan ve "aşırı yoksul" olarak tanımlanan 434 milyon kişinin, dünya genelinde 922 milyona ulaşacağı kaydedildi. Bunun yanında fakirlik sınırı olarak kabul edilen ve günde 5.50 doların altında kazanan kişilerin sayısının ise 548 milyondan 4 milyara çıkabileceği ifade ediliyor.

1990'DAN BERİ FAKİRLİK İLK KEZ BU KADAR YÜKSELECEK

Raporda 1990 yılından bu yana ilk kez dünya genelindeki fakirlik oranının bu derece artış gösterebileceği belirtilirken, sosyal haklara sahip olmayan ve gelişmemiş ülkelerde daha ziyade kayıt dışı olarak çalışan kadınların bu durumdan erkeklere nazaran daha fazla etkileneceği aktarıldı.

2 MİLYAR İŞÇİNİN SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENCESİ YOK

Oxfam'ın verilerine göre dünya genelinde 2 milyar çalışanın kayıt dışı olarak hayatını idame ettirdiği ve bu kişilerin hastalık izni, sigortası ve sosyal güvencelerinin olmadığı belirtiliyor.Raporda ayrıca bu durumdan kurtulmak için en az 2.5 trilyon doların gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere destek amacıyla devir daim olması gerektiğinin altı çiziliyor.

ILO: 195 MİLYON KİŞİ İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) koronavirüsü salgının küresel ekonomiye etkilerine dair hazırladığı “Kötüleşen Kriz ve Yıkıcı Etkileri” adlı raporuna göre, salgını nedeniyle bu yılın ikinci yarısında dünyada çalışma saatlerinin yüzde 6,7’si ortadan kalktı. Bu kayıp 195 milyon tam zamanlı işçinin yaptığı işe karşılık geliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@