Koronavirüs aşısı olacak kişilere, aşılamadan önce rıza formu imzalatılacak

Dünki kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu aşılama işlemine Perşembe veya Cuma günü başlayacağız sözlerinden sonra Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti aşılar...

SAĞLIK 12.01.2021 - 11:13 12.01.2021 - 11:13 Dokuz8 Haber

Dünki kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu aşılama işlemine Perşembe veya Cuma günü başlayacağız sözlerinden sonra Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti aşıların hazırlıklarında sona doğru yaklaşıldı.

Koronavirüs aşısı önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak. Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Aşı yapılanlara 'hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma' amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak. Rutin olarak yapılan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği öğrenildi.İki doz arasındaki sürenin açılmasına, yani 28 gün olmasına Bilim Kurulu karar verdi. İnaktif aşılarda iki dozun arası ne kadar açılırsa, o kadar etkin olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@