Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için korkutucu bir enflasyon tahmini yaptı. Analistlere göre, TÜİK verilerine göre bile enflasyon baz etkisi desteğiyle yıl sonunda yüzde 60'a düşecek, ancak daha önce yüzde 80'e ulaşacak.

Ekonomi politikalarının çökmesi ve tüm dünyada pandemide yaşanan parasal genişlemenin son ermesi ile Türkiye'de enflasyon TÜİK'e göre yüzde 73,5'a kadar çıktı. Çıkışta kur krizi ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle artan enerji maliyetleri de etken oldu.

Toptancı hali esnafı enflasyonun düşmesi için mazotu işaret etti: 10 liraya düşmeden olmaz! Toptancı hali esnafı enflasyonun düşmesi için mazotu işaret etti: 10 liraya düşmeden olmaz!

TL, 2021 yılında dolar karşısında yüzde 44'ü buldu. Bu yıl ise yılbaşından bu yana yüzde 24 değer kaybetti. TL, dünya genelinde atılan sıkılaştırma adımlarının ardından Türkiye'de reel getirilerin oldukça ekside seyretmesiyle baskı altında.

ENAG: YÜZDE 160'IN ÜZERİNDE

Bağımsız olarak enflasyon verilerini açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu ile TÜİK'in verdiği oranlar arasındaki makas her geçen ay artıyor. TÜİK, Mayıs ayında yıllık enflasyonu yüzde 73,5 olarak açıklarken, ENAG'ın verdiği oran yüzde 160,76 oldu.