‘Uluslararası Kısa Film Festivali’ kapsamında 120 film, çeşitli atölyeler ve söyleşiler Konyaaltılı sinemaseverlerle buluştu. Festivale 100 farklı ülkeden 2 bin film başvurusu yapıldı. Festivalde savaş, eşitlik ve iklim değişikliği gibi evrensel konularda yapılan filmler izleyicinin beğenisine sunuldu. Sinema yönetmeni Özgür Sevimli, sinema ve dizi oyuncusu Haluk Cömert, senarist-sinemacı ve yazar Burak Görel ve gazeteci Ünsal Ünlü’nün katılımıyla yürütülen söyleşilerde yurttaşlar, sinema sektörü ile ilgili merak ettiği soruları sorma fırsat yakaladı. 

Oscar ödülleri sahiplerini buldu Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Sinemanın, sanatsal bir yapısının olmasının yanı sıra bir toplumun kültürünün, geleneklerinin ve günlük yaşamının dışa vurumu olduğunu belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, diğer toplumların evrensel kavramları nasıl ele aldığını Antalyalılar ile buluşturmak istediklerini dile getirdi.

Sinema sektörüne katkı sağlamak için de böyle bir festival yaptıklarını kaydeden Başkan Esen, “Festivalimiz dolu dolu geçti. Sinemaseverler, farklı kültürlerin toplumsal konulara bakış açısını görme şansı yakaladı. Bunun yanında sektöre yeni başlayan gençlerimiz için de uygulamalı bir kurs gibi oldu. Ayrıca bu yıl ilkini düzenlememize rağmen hem ülkemizde hem de uluslararası anlamda çok yoğun ilgi gördü” dedi.