Konya’da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması 14 Aralık’ta görülecek.

Konya'nın Meram ilçesinde Karslı Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi ırkçı saikle katleden Mehmet Altun ile olayın azmettiricileri olarak yargılanan Keleş ve Çalık ailesi üyeleri hakkında hazırlanan iddianame dün Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

Davanın ilk duruşması 14 Aralık’ta görülecek. 

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Duruşma gününü sanal medya hesabından duyuran Dedeoğulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, “Konya'daki katliam dosyasının ilk duruşması 14 Aralık 2021 saat 09.00'da  Konya 4. Ağır ceza mahkemesinde görülecek. Meslektaşlarımız başta olmak üzere herkesin duruşmaya gelip katkı sunması ve dayanışma göstermesini bekleriz” dedi. 

NE OLMUŞTU?

Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde yaşayan Karslı Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişi 30 Temmuz’da Mehmet Altun tarafından evlerinde katledildi. 

Dedeoğulları ailesi katledilmeden önce ise 12 Mayıs’ta komşuları olan Keleş ve Çalık ailesi tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakılmıştı.  

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından saldırıya dair başlatılan soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 10'u tutuklanmıştı. Fail Mehmet Altun’un ise 5 Ağustos'ta yakalanmasıyla tutuklu sayısı 11’e yükselmişti. Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleşen ırkçı saldırı nedeniyle cezaevinde olan 2 kişi hakkında 7 Ekim'de verilen tutuklama kararı ile birlikte dosya kapsamında toplam tutuklu sayısı 13 olmuştu.

Başsavcılık tarafından hazırlanıp Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, fail hakkında, "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve "yakarak mala zarar verme" suçundan ise 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan diğer failler Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş (Harun Keleş'in oğlu) hakkında ise "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "yakarak mala zarar vermeye azmettirme" suçundan da 8'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Failin eşi Zehra, babası İbrahim, annesi İsmahan Altun hakkında “kuvvetli suç şüphesinin ortadan kalkması” gerekçesiyle tahliyelerine karar verilmişti.

İddianameyi kabul eden mahkeme tensip kararıyla fail Mehmet Altun ile akrabalıkları bulunan ve olayın azmettiricileri olarak tutuklu yargılanan Keleş ve Çalık ailesinden Veli Keleş, Ramazan Çalık, Yahya Çalık, Ali Çalık ve Ali Keleş'in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

"128 milyar" davasında gerekçe: Albayrak hırsıza benzetildi "128 milyar" davasında gerekçe: Albayrak hırsıza benzetildi

8 KİŞİYE TAHLİYE EDİLDİ

Keleş ve Çalık ailelerinden 4 fail cezaevinden tahliye edilirken, Ali Keleş Dedeoğulları ailesine yönelik 12 Mayıs’ta gerçekleşen ırkçı saldırı yönünden hazırlanan ve iddianamesi Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dosya kapsamında tutuklu bulunduğu için cezaevinde tahliye edilmedi. Böylece dosya kapsamında tahliye edilenlerin sayısı 8’e yükselmiş oldu.