Seçim2023 I Kılıçdaroğlu: Tüm kadınları saat 21.00'de buraya davet ediyorum Seçim2023 I Kılıçdaroğlu: Tüm kadınları saat 21.00'de buraya davet ediyorum

Koronavirüs salgınının şehirdeki durumuna ilişkin bilgi veren Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, "Hasta sayımız yüksek, bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez" ifadelerini kullandı.

Konya Şehir Hastanesi'nde bu sabah itibarıyla acil ve poliklinik alanında hizmet verilmeye başlandı. Konya Şehir Hastanesi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, salgının şehirdeki son durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Konya'nın koronavirüs salgının yoğun bir dönem yaşadığını belirten Koç, "Hasta sayımız yüksek, bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez" diye konuştu.

"BU HAFTA İTİBARİYLE AMELİYATLAR BAŞLAYACAK"

DHA'nın aktardığı habere göre, Konya olarak salgında yoğun süreç yaşandığını dile getiren Koç, şu ifadeleri kullandı: "Pandemide yoğun bir süreç yaşıyoruz Konya olarak. Bu nedenle de Konya Eğitim ve Araştırma Hastanemiz tamamen pandemi hastanesi olarak hizmet devam edecek. Yine orada acil hizmetleri ve yatak yoğunluğu açısından ve elektif dediğimiz Covid-19 dışı hastalarımızın tedavilerinin yapılması açısından şehir hastanemiz büyük bir yükü kaldıracaktır. Burada bu hafta itibarıyla inşallah ameliyatlarımız da başlayacak. O nedenle Konya koronavirüsle ilgili yoğun bir dönem yaşıyor, ancak diğer acil durumlarda vatandaşlarımız hiçbir mağduriyet yaşamayacaktır. Sadece Covid dışı hastaların tedavi edildiği tek merkez Konya Şehir Hastanesi olacaktır."

"YATAK VE YOĞUN BAKIM YOĞUNLUĞUMUZ VAR"

Yatak ve yoğun bakım yoğunluğu olduğunu da belirten Koç, şöyle devam etti: "Yatak ve yoğum bakım yoğunluğumuz var, ama 'Yer yok' diye bir şey yok. Şu anda bayram itibarıyla da ekiplerimizle devamlı olarak irtibat halindeyim. 'Hiçbir hasta hiçbir hastanede mağdur oldu, yatırılamadı' diye bir durum olmadı. Pandemiyi güzel bir şekilde yönetiyoruz, ancak vatandaşlarımızdan ricamız; maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edelim. Eğer bu hızda giderse bir şehir hastanesi daha olsa yetmez. O nedenle dikkatli olmalıyız. Bizim şu anda yatak, yoğum bakım sorunumuz yok. Şehir hastanemizi bu nedenle temiz hastane olarak devam ettirmek istiyoruz. İnşallah vatandaşlarımız daha çok dikkat ederse, diğer hastanelerimiz de en kısa sürede normale dönecektir."

"İL DIŞINDAN HASTA GELMİYOR"

İl dışından Konya'ya hasta getirildiği yönündeki iddialara da cevap veren Mehmet Koç, "Kesinlikle başka bir ilden otobüslerle özel araçlarla hasta transferi yoktur. Bu tamamen sosyal medyada sağlık sistemimizi veya sağlık yönetimlerimizi zora sokmaya çalışanların uydurduğu bir şehir efsanesidir. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Bütün hastalarımız maalesef Konya’dandır. Bunu da üzülerek belirtiyorum. Sadece Konya’dan hasta sayımız yüksektir, ama inşallah Konyalılarımızın duyarlılığıyla sayın valimizin başkanlığındaki kriz yönetimi gayet güzel bir şekilde işi götürüyor ve şu an hiçbir mağduriyet yaşanmıyor. Umarız ne kısa sürede bu pandemi sürecini Konya’da en diplere indiririz. Bunun için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var" diye konuştu.