Kontrolden çıkan uzay roketi endişe yaratıyor

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesini beklediğini duyurdu. Güzergahı yakından izlenen roketin nereye d...

BİLİM & UZAY 05.05.2021 - 08:57 05.05.2021 - 08:57

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesini beklediğini duyurdu. Güzergahı yakından izlenen roketin nereye düşeceği şimdilik belirsiz.

Çin'e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. Pentagon sözcülerinden Mice Howard, roketin 8 Mayıs'ta yeryüzüne inmesini beklediklerini ve roketin güzergahının ABD Uzay Kuvvetlerince takip edildiğini söyledi. Howard, şu anda roketin kalıntılarının tam olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini belirtirken, bunun, roketin dünyaya inmesine saatler kala tahmin edilebileceğini aktardı.

Uzmanlar parçaların kuzeyde New York ile Madrid, güneyde de Şili'nin güneyi ve Yeni Zelanda'nın Wellington şehri arasında bir alana düşebileceğini öngörüyor. En büyük olasılık ise okyanusa düşmesi.

UZAY İSTASYONUNU TAŞIMIŞTI

Çin, 29 Nisan’da "Long March-5B" adlı modülü uzaya gönderdi. Roketin başarıyla fırlatılmasının ardından modül fırlatıcı ana aşamasından ayrıldı, planlanan ilk yörüngesine girdi. Roketin ana gövdesinin de okyanusta daha önceden planlanmış bir noktaya iniş yapması bekleniyordu ancak olmadı. Gövde, Dünya'nın etrafında kontrolsüz biçimde dönmeye ve parçalanmaya başladı. Roket kontrolden çıktıktan sonra parçaların bir kısmının atmosferde yandığı ifade edilirken, 22 tonluk roketin bazı parçalarının ise yerleşim alanlarına düşmesinden kaygı duyuluyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST