Konak’ın âtıl durumdaki yapılarını restore ederek yeniden işlevsel hale getiren Konak Belediyesi, Basmane Silahhane Binası Restorasyonu ile Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. Konak Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin 21’incisini bu yıl düzenlediği ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda 34 üye belediye, toplam 67 proje arasından ‘Başarı Ödülü’ kazandı.

Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları 17 mahallede devam edecek Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları 17 mahallede devam edecek

İstanbul’da yapılan törende ödülü, Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur adına Konak Belediye Meclis Üyesi Cenap Börühan ile Konak Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Selin Zağpus Yiğitoğlu aldı.

SİLAHHANE'DEN SANATHANE'YE

Konak Belediyesi’ne Başarı Ödülü’nü getiren Basmane Silahhane Binası Restorasyon sonrasında, Silahhane’nin de içinde bulunduğu alan, açık hava sineması ve gösteri sanatları merkezi olarak "Sanathane" adıyla kentin kültür ve sanat dünyasına hizmet veriyor. Konak Belediyesi Kent Tarihi Birimi’nin de hizmet binası olan yapı, 200 yıllık bir geçmişe uzanıyor. 1800’lü yıllarda konut olarak inşa edilen, yakın geçmişte silah imalathanesi olarak kullanıldığı için Silahhane olarak adlandırılan iki katlı tarihi binanın, bugün İzmir’in tarihi semti Basmane’ye yeni bir vizyon kazandırması hedefleniyor.