“Kömürün yanması sonucu oluşan gazlar zehirlidir, yöre halkı uyarılmalı”

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Milas’taki Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan yangınla ilgili “Kömürün yanması sonucu oluşan gazlar zehirlidir. Yöre halkı uyarılmalı” dedi.

GÜNDEM 05.08.2021 - 00:02 05.08.2021 - 00:22

Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir söndürülemeyen orman yangını, Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Santral personeli tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı.

"PENCERELERİ KAPALI TUTALIM VE EVDEN ÇIKMAYALIM"

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, termik santrale sıçrayan yangınla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Termik santralinin yanması durumunda zehirli gazların atmosfere salınacağını ve bunun da insan sağlığı için büyük zararları olacağını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır. Termik santralden rüzgar rüzgarın etkisi sürüklenencek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Milas’taki yangın, Kemerköy Termik Santrali'ne ulaştı. Milas Belediyesi Başkanı Muhammet Tokat, "Alevler Termik Santrale girdi... Santral şu an tamamen boşaltılıyor ve şimdi sirenler çalıyor..." dedi. Belediye Başkanı Muhammet Tokat acilen uçak istediklerini belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST