Koca: 17 hastamızı daha kaybettik

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 17.30'da toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından basın açıklaması yaptı. Koca "Toplam vaka sayısı 5 b...

GÜNDEM 27.03.2020 - 20:21 27.03.2020 - 20:21 Dokuz8 Haber

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 17.30'da toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından basın açıklaması yaptı. Koca "Toplam vaka sayısı 5 bin 698 oldu. Son 24 saatte 17 hastamızı kaybettik. 2069 yeni vaka tespit ettik. Toplam can kaybı 92 oldu" dedi.

Bakan'ın açıklamalarından satır başları:"10 Mart'tan öncesine dönemeyiz. Bu tehlikeden uzak durmanın yolu yok mu? Var. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmeliyiz. Temas kesildiğinde virüsün önüne geçilebilir.""Daha ileri tedbirlere ihtiyacımız var. İzolasyon prensip haline gelmeli. Hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit etmeliyiz. Sosyal hareketliliği azaltmalıyız."https://twitter.com/dokuz8haber/status/1243581472830885889?s=20"Çalışma saatleri günleri ve tatiller düzene konmalı, sokakta geçirilecek zamanda kısıtlama getirilecek.""Toplam vaka sayısı 5 bin 698 oldu. Son 24 saatte 17 hastamızı kaybettik, 2 bin 69 yeni vaka tespit ettik. Toplam can kaybı 92 oldu. 42 hasta iyileşerek taburcu olmuştur.""(Sosyal medyada tepkiye neden olan Murat Sancak'ın şirketi üzerinden koronavirüs test kiti satın almasıyla ilgili soruya yanıt) Testlere ilgili hiçbir vatandaşımızın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini iznini de bakanlık olarak veriyoruz. Eğer pozitif bir vaka tespit edilebilirse o hastanın temas ettiği kişilere bizim bir an önce ulaşmamız gerekiyor. Yapılması doğru değil. Şahısların özewl bir kuruluşun kendi başına kit alarak bunu test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Gereken yapılmış olur.""Biz hangi ilde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz. Özellikle bazı illerimiz fazla. Bu konuda değerlendirme yapacağız.""(Vaka sayılarının il il açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soru) Daha fazla vakanın görüldüğü bölge veya iller varsa bunun için yapılması gereken önerileri de sunmuş oluyoruz. Benim herhangi bir detay vermem doğru olmaz. Cumhurbaşkanı uygun görürse kamuoyu ile paylaşır.""Sağlık çalışanlarımızdan Kovid-19 olan olduğunu ancak sayı vermenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. N95 dediğimiz hekimlerin kullandığı maske, 3 milyon 615 bin tane iki gün önce bütün kurumlarımıza dağıtıldı.""Temas ve izolasyonu sağlayamazsak birçok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur.""Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 62-63 oranında bir doluluk var.""(Çalışmaya devam edenler var, bu konuyla ilgili Çin ile görüştünüz onları önerileri nedir?) Çin'in kendi özel şartları var, bizim ülke olarak hastalığın kendine has seyri var. Seyrine göre Bilim Kurulu alınması gereken tedbirleri yapmış oluyor."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@