KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemen eşitliğimizi talep edeceğiz

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Azınlık değiliz" diyerek, Kıbrıs Cumhuriyeti ile gerçekleştirilecek gayriresmi BM toplantısında, egemen eşitlik talep edeceklerini söyledi.

GÜNDEM 25.09.2021 - 12:01 25.09.2021 - 12:06

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti ile gerçekleştirilecek gayriresmi Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında, egemen eşitlik taleplerini ileteceklerini açıkladı. 27 Eylül'de ABD'nin New York kentinde bulunan BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan Kıbrıs konulu gayriresmi toplantıya dair açıklamalarda bulunan Tatar, Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Fikrimi ve görüşümü ifade edebilmeyi umuyorum. Benim görüşüm; egemen eşitliğimizi talep edeceğiz. Sizin deyiminizle Kıbrıslı Rumlar, biz onların çoğunluk olduklarına inanmıyoruz, biz azınlık değiliz. Biz iki halktan biriyiz" dedi. 

Tatar, "Toplantılara varım... Toplantılar gerçekleştirmek istiyorum. Duygularımı, düşüncelerimi, halkımın beklentilerini ifade edebilmek istiyorum. İnsanlarla bir araya gelmek, tartışmak, onlara bakış açımızı anlatmak için buradayım" diye konuştu. Temmuz ayında KKTC yönetimi, adadaki Rum ve Türk topluluklarını birbirinden ayıran tampon bölgede yer alan ve BM tarafından korunan Maraş mahallesini tek taraflı olarak askerden arındırmıştı. BM Güvenlik Konseyi, bu eylemi Kıbrıs'la ilgili BM kararlarını ihlal ettiği için kınamıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@