Kırgızistan'da seçimler Aralık'ta yenilenecek

Kırgızistan'da genel seçimin 20 Aralık'ta yenilenmesi için karar verildiği açıklandı.Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, 120 sandalyeli meclisin üyelerinin beli...

DÜNYA 21.10.2020 - 12:10 21.10.2020 - 12:10 Dokuz8 Haber

Kırgızistan'da genel seçimin 20 Aralık'ta yenilenmesi için karar verildiği açıklandı.

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, 120 sandalyeli meclisin üyelerinin belirleneceği seçimin 20 Aralık'ta tekrarlanması için seçim takvimi ve bütçesinin onaylandığı belirtildi.

GÖSTERİLER SONUCUNDA İPTAL EDİLMİŞTİ

Ülkede 4 Ekim'de yapılan parlamento seçimlerinin sonuçları, yüzde 7'lik seçim barajını geçemeyen 12 siyasi partinin destekçilerinin düzenlediği gösteriler sonucunda iptal edilmişti.

"MEVCUT DURUM İKİ TARAFLI BİR ÇATIŞMAYA YAKIN"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov 15 Ekim'de görevinden istifa etmiş ve şu açıklamayı yapmıştı:"Dün yeni Bakanlar Kurulunu onayladım ancak bu gerilimi azaltmadı. Derhal istifam için talepler devam ediyor. Mevcut durum iki taraflı bir çatışmaya yakın. Bir tarafta göstericiler öteki tarafta güvenlik güçleri. Asker ve güvenlik güçleri Cumhurbaşkanlığı Konutlarını korumak için silah kullanmak zorundadır. Benim için her bir yurttaşımın hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur. Tarihte halkının kanını döktüren cumhurbaşkanı olarak anılmak istemiyorum. Bu nedenle görevimden istifa etme kararı aldım."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@