Geçtiğimzi günlerde "Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok. Her bir seçmeni biliyoruz" açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu tartışmaya ilişkin yanıtını Habertürk'ten Bülent Aydemir'e yaptığı açıklamalarla verdi. 

"SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK BİZİM HAKKIMIZDIR"

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle açıklık getirdi:

''2001’den bugüne kadar kim, hangi sandıkta oy kullandı? Önümüzdeki seçimlerde kaç genç, hangi sandıkta oy kullanacak. Bununla ilgili verileri biz oluşturduk'' diyen Kılıçdaroğlu, ''YSK’dan gelen listeler vardı. Bunların analizini yaptık. Çok iyi bir ekibimiz var. 100 küsur yaşında olup, hayatında ilk kez oy kullananlar çıktı. Biz bunları saptadık ve gerçek olmadığını ortaya koyduk; YSK’ya bildirdik, onlar da iptal ettiler. Seçim güvenliğini sağlamak ve kimin hangi sandıkta oy kullanacağını bilmek bizim hakkımızdır. Seçim güvenliğini sağlamaksa bütün verilere sahip olmaktan geçer. Hiçbir partinin sahip olmadığı verilere sahibiz biz. Üstelik bu geçmişi de kapsıyor'' ifadelerini kullandı. 

Ermenistan Başbakanı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Prag'da bir araya gelecek Ermenistan Başbakanı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Prag'da bir araya gelecek

"BENİM BİLDİĞİM TÜRKİYE'DE HERKESİN SOYADI VARDIR AMA YSK'DA YOK"

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aslında bir siyasi partinin yapması gerekeni yapıyoruz. Var olan iktidar halka, bize, topluma güven vermiyor. Vatandaş seçim güvenliği konusunda kaygı duyuyor. Biz bu kaygıları gidermek için vatandaşa bunları söylüyoruz. İki arkadaşımız basın toplantısı yaptı. Bu verilerin hepsi orada, kamuoyuyla paylaşıldı. Düşünebiliyor musunuz? Nüfus işlerinden YSK’ya bilgi geliyor. Kişinin adı var, soyadı yok. Devletteki çürümeye bakın. Ne demek yani; adı var soyadı yok? Benim bildiğim Türkiye’de herkesin soyadı var. Biz bunların hepsini değerlendiriyoruz. Kaygı duyduklarımızı YSK’ya gönderiyoruz. YSK da bunları iptal ediyor zaten. Biz işimizi yapıyoruz. Ayrıca şunu da yapıyoruz; kaç kişinin yabancı bir ülkede doğup Türkiye’de kaç kişinin vatandaş olduğunu da çıkarıyoruz. (Suriyeli seçmen var mı?) 100 küsur bin vatandaş olmuş kişi var. Bunların içinde seçmen de var. Bütün bunları da çıkarıyoruz. Biz görevimizi yapıyoruz."