Kılıçdaroğlu, TBMM’de ağırladığı İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi üyelerine, “seçim süreci ve ülkeyi yönetme mücadelesinde sokak emekçileriyle beraber son derece haklı bir yürüyüşte birlikteyiz” dedi.

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi Başkanı Evren Laçin ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’da TBMM’yi ziyaret ederek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuğu oldu. CHP Sözcüsü Faik Öztırak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Murat Bakan ve Tuncay Özkan’ın da katıldığı toplantıda seyyar satıcıların sorunları masaya yatırıldı. Yaklaşık 30 kişilik heyetle Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiklerini açıklayan Laçin, “Heyetimizde İzmirli seyyar çiçek satanlardan, atık toplayanlara, sokak sanatçılarından seyyar pazarcılara kadar geniş bir kesime yer verip onların temsil edilmesini sağladık” ifadelerini kullandı.

“MECLİSE TEMSİLCİ GÖNDERECEĞİNİZE İNANIYORUM”

Hazırladıkları İzmir Raporu’nu Kılıçdaroğlu’na verdiklerini aktaran Laçin, raporun genel başkanı heyecanlandırdığına söyledi. Laçin, “Kılıçdaroğlu, İzmir’in kendisi için çok kıymetli olduğunu; seçim süreci ve ülkeyi yönetme mücadelesinde sokak emekçileriyle beraber son derece haklı bir yürüyüşte birlikte olduğunu söyledi. Raporu bizzat inceleyeceğini, ilgili komisyon, kurul ve Meclis toplantısında da dile getireceğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşan seçimlerde de İzmirli sokak emekçilerinin dava adamı olarak en az bir temsilcisini Meclis’e göndereceğine inandığını kaydetti” dedi.

Sözleşmeli öğretmen mülakatları bitmeden, mülakat sonuçları ifşa oldu! Sözleşmeli öğretmen mülakatları bitmeden, mülakat sonuçları ifşa oldu!

“SOKAK EMEKÇİLERİ İZMİR’İN NABZINI TUTUYOR”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sundukları rapor hakkında da bilgi veren Laçin şunları söyledi: “Türkiye genelindeki 7 milyon güvencesiz sokak emekçisinden yaklaşık 300 bini İzmir’de yaşıyor. Son 3 yılda İzmir genelinde 50’ye yakın dernek, kooperatif ve sokak emekçileri tarafından İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi'ni kurduk. Ülke genelinde örgütlenme ve bilinçlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçelerde, büyükşehirde belediye yetkilileri ile sorunlarımızın çözümü üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Bizim en önemli beklentimiz bizlerin yasal hale getirilmesi, sosyal güvenceye kavuşup vergimizi vermek. İşte bunların nasıl yapılabileceğini raporumuzda anlattık.

Diğer yandan sokak emekçileri 5 milyona yaklaşan nüfusuyla İzmir’in daha çok kenar mahallelerinde, yoksul kesimlerinde ikamet eden ama günün 20 saatini Konak, Karşıyaka Karabağlar gibi İzmir’in kent merkezinde halkımıza daha ucuz mal ve hizmet sunan, enflasyona karşı onların dayanma gücünü arttıranlardır. Sokak emekçileri adeta İzmir’in nabzını tutuyor. Büyükşehir Belediyemiz ile ilçe belediye başkanlarımız doğru bir politika uygularlarsa bu kesimin de güvenini ve sempatisini kazanır. Ayrıca biz kendimizi daha iyi anlatmak, sorunlarımızı daha hızlı çözmek ve artık onurlu bir yaşama kavuşmak için yaklaşan seçimlerde etkin bir rol üstlenmek istiyoruz. Sokakların desteğini alacak bir parti mevcut vekil sayısına 2 vekil daha kazandırır.”