CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer milletin iradesiyle belediye başkanları seçildiyse, belediye başkanları görevden alınıp yerine kayyumlar atanmamalı. Siyasi partiler kapatılmamalı" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır ziyaretinin üçüncü gününde bu sabah, Yamaç aşiretinden Aziz Elaldı ve aşiret üyeleriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, kahvaltı sırasında, "Eğer milletin iradesiyle belediye başkanları seçildiyse, belediye başkanları görevden alınıp yerine kayyumlar atanmamalı. Siyasi partiler kapatılmamalı" dedi.

ANKA'nın haberine göre Diyarbakır'da daha fazla geleceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "Uzun yıllar ihmal ettiğimizi biliyorum. Diyarbakırlılar özellikle bu konuda sitem de ettiler. ‘Neden Diyarbakır’a daha fazla gelmiyorsunuz, neden bizi biraz yalnız bıraktınız’ diye. Bundan sonra Diyarbakır’a daha fazla geleceğiz. Oturacağız, konuşacağız, dertleşeceğiz. Türkiye’nin derdi sadece bizim derdimiz değil hepimizin ortak derdi. Hepimiz güzel bir ülkede yaşamak isteriz. Huzur içinde yaşamak isteriz. Böyle bir atmosferi birlikte yaratabilirsek, güzel bir Türkiye’yi de inşa etmiş olacağız" dedi.

"DEVLETİN DİNİ ADALETTİR"

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

Gözden kaçırmayın

HDP’den ‘Cübbeli Ahmet’e: Allah belanı versin HDP’den ‘Cübbeli Ahmet’e: Allah belanı versin

"Bütün bunların anahtarı demokrasiden geçiyor, düşünceyi ifade özgürlüğünden geçiyor. Adaletten geçiyor. Devletin dini adalettir, adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Dolayısıyla bizim, adaleti sağlamamız lazım. İnsan hakları, kadın erkek eşitliği; bunların sağlanması lazım. Adaleti sağlayabilirsek emin olun soframıza bereket de gelir.

Biz, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi yapalım derken, önerirken de aslında temel noktamız adaletti. Adalet olmalı, milletin iradesi olmalı. İrade, TBMM’ye olduğu gibi yansıyabilmeli."

"SİYASİ PARTİLER KAPATILMAMALI"

Demokrasi ve adalet vurgusuna devam eden Kılıçdaroğlu, "Eğer milletin iradesiyle belediye başkanları seçildiyse, belediye başkanları görevden alınıp yerine kayyumlar atanmamalı. Siyasi partiler kapatılmamalı. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları diye defalarca da ifade ettik. Aynı ifadeyi burada da dillendirmek isterim. Beraber, birlikte; güzel bir Türkiye’yi inşallah yeniden ayağa kaldıracağız. Huzuru, bu ülkede inşallah yeniden inşa edeceğiz. Barışı, huzuru, kardeşliği, dostluğu yeniden inşa edeceğiz. Ayrıca verdiğimiz, gösterdiğimiz çabanın arzu ettiğimiz mertebeye ulaşması, amacına ulaşması için hayır dualarınızı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.