KHK hukuksuzlukları sadece yetişkinleri değil çocukları da derinden etkiliyor. Birçok çocuğun derin travmalar yaşaması aileleri endişelendiriyor: “Çocuklarımız bu yükü taşıyamıyor.”

Haber: BERNA KAVAKLI

OHAL/KHK’ları ile işlerinden olan 131 bin kamu çalışanın aileleri de beş yıldan fazladır ciddi sorunlarla boğuşuyor. Hem hukuksal, hem ekonomik sıkıntılarla mücadele eden KHK’lıların, en büyük sorunlarından biri yaşanan süreçten çocuklarının da olumsuz yönde etkilenmiş olması. Anneleri ile birlikte hapishanelerde büyüyen yüzlerce bebeğin dramı güncelliğini korurken, buzdağının görünmeyen kısmında KHK’lı çocuklarının yaşadıkları travmalar var. Eşi beş yılı aşkın süredir hapiste olan PTT eski memuru KHK’lı Menekşe Turen, bu sorunu yaşayan binlerce insandan biri. 10 ve 15 yaşında iki çocuğu olan anne Turen çocuklarının yaşadığı sıkıntıları ve verdiği mücadeleyi #dokuz8HABER’E anlattı.

Gözden kaçırmayın

İstinaf, Hrant Dink davasında yapılan itirazı reddetti İstinaf, Hrant Dink davasında yapılan itirazı reddetti

OKULDA “TERÖRİST” İLAN EDİLDİ

Kendisi görevde olduğu dönemde eşi ihraç edilen ve hapse giren Menekşe Turen başlangıçta bu durumun kısa süreceğini, gerçeklerin er şa da geç ortaya çıkacağını düşünüyor, ancak zamanla acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalıyor.

Eşinin 5 buçuk yıldır cezaevinde olduğunu ifade eden KHK’lı Menekşe Turen yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Eşim hapse girdikten sonra hem maddi hem büyük zorluklar yaşadık. Çocuklarım psikolojik olarak bu durumdan çok etkilendiler. Şu an 15 yaşında olan kızım o dönem, hem öğretmeni hem de sınıftan bazı arkadaşları tarafından baskıya maruz kaldı. Eşimin KHK’lı ve hapiste olması nedeniyle kızımı terörist ilan ettiler. Okulda ona ‘FETÖ’cü’ diyorlardı. Öğretmenin tavır ve davranışları da hep bu şekildeydi. Hatta bir gün öğretmenleri çocuklara ileride seçmek istedikleri mesleği kağıtlara yazdırıyor, kızım da kağıda, hakim olmak istediğini yazmış, sonrasında öğretmeni sadece kızımın kağıdını seçip neden hakim olmak istediğini sormuş. Kızım da o zaman 4. sınıfa gidiyordu, ‘Ülkemde adalet olsun istiyorum öğretmenim’ demiş. Bunun üzerine öğretmeni bağırarak ve çocuğun üzerine yürüyerek ‘Zaten var ya, neden istiyorsun adalet?’ diye çocuğumu çok korkutmuş. Öyle ki diğer zorbalık yapan arkadaşları bile ‘öğretmenim arkadaşımız kötü bir şey istemiyor ki’ diye kızımı korumuşlar.”

“FETÖCÜ ÖLDÜRME OYUNU”

Turen, yaşadığı problemler sonrası çocuğunun artık okula gitmek istemediğini, bedeninin kusma, uyuyamama problemleri gibi farklı tepkiler verdiğini, bunun üzerine çocuğun okulunu değiştirdiklerini ve yeni okulunda da tekrar bir zorbalığa maruz kalmaması adına durumlarını sakladıklarını ifade ediyor. Ancak, yeni okulunda da talihsizlikler peşlerini bırakmıyor. Menekşe Turen şöyle anlatıyor: “Bir gün öğretmenlerinden birisi dersleri iyi olan ve bilgisayardan anlayan bir öğrenci istiyor, sınıftaki öğrenciler de kızımı tavsiye ediyorlar. Kızım öğretmene ne yapacağını sorduğunda öğretmeni ‘Bilgisayar ortamında FETÖ’cüleri öldüreceğiniz bir oyun oynayacaksınız’ diyor. Kızım onu duyunca zaten şok oluyor ve hemen reddediyor. Bu olay çocuğumda ikinci bir travmaya sebep oldu.”

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Kendisinin de 6 ay kadar hapishane süreci yaşadığını söyleyen Menekşe Turen, çocuklarından ayrı kaldığı bu 6 ayı, “insanın hayatında yaşayabileceği en zor anlardan biri” olarak değerlendiriyor. Çocuklarının hem annesiz hem de babasız kaldıkları bu dönemde psikolojilerinin daha da bozulduğunu, çocuklarıyla anne ve babasının ilgilendiğini söylüyor Turen. Büyük kızının neredeyse hiç okula gitmemiş olduğunu öğrenen anne Turen, “Çocuğumun ders notları çok düştü, küçük kızım ise yemeden içmeden kesilmiş. Kendisini kıyafet dolabına kapatmış. Bunun üzerine ailem çocukları psikiyatriste götürüyor ve doktor iki çocuğa da antidepresan ilaçlar veriyor” diye ekliyor.

KOĞUŞ DEĞİL KREŞ

Hapishanede geçirdiği zamanda da çocukların yaşadıklarına tanıklık eden Turen, “Kaldığım koğuşta anneleriyle birlikte bulunan 7 çocuk, 2 bebek, 3 tane de hamile kadın vardı. Bir tanesini doğumuna bir hafta kala tahliye ettiler. Koğuşlar çok kalabalıktı yerlerde yatıyorduk. Şartlar özellikle çocuklar için çok zordu” ifadelerini kullanıyor.

ARTIK ADALET GELSİN İSTİYORUZ

Eşinin tahliye olmasına 4 ay kadar bir süre kaldığını söyleyen Menekşe Turen çocuklarının babaları ile geçirdikleri zamanı iyi hatırlayamadıklarını, özellikle babası hapse girdiğinde 4 yaşında olan küçük kızının kendisine babası ile ilgili sorular sorduğunu ve tek hatırladığı anının babalarının onlara salçalı yumurta yapması olduğunu söylüyor.

Son olarak adalet talebini yineleyen Turen, “Süreç uzadıkça, yaşanan hak ihlalleri ağırlaşıyor, KHK’lıların ve ailelerinin dayanma gücü giderek azalıyor, kayıplarımız artıyor. Adaletin biran önce bu topraklara gelmesini bekliyoru” diyor.