Irak Kerkük'teki polis noktasına IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda 13 polis öldü.

DW'de yer alan habere göre üst düzey Iraklı bir subayın AFP haber ajansına verdiği bilgiye göre Iraklı polislerin görev yaptığı, Kerkük'ün güneyinde yer alan kontrol noktasına gece saatlerinde büyük bir saldırıda bulunuldu. Saatlerce süren saldırı ve yaşanan karşılıklı çatışmada en 13 polisin öldüğü belirtildi.

Mecliste eylem yapan Sadr yanlıları erken seçim ve Maliki’nin yargılanması talebiyle süresiz oturma eylemi başlat Mecliste eylem yapan Sadr yanlıları erken seçim ve Maliki’nin yargılanması talebiyle süresiz oturma eylemi başlat

IŞİD HALA FARKLI ÜLKELERDE FAAL

Suriye'de yaşanan iç savaş ve Irak'taki güçsüz devlet yapısının da etkisi ile 2014 yılında, bu iki ülkede geniş bir alana egemen olan ve bir "Halifelik" kurduğunu ilan eden IŞİD, 2019'a gelindiğinde sahip olduğu tüm topraklardan püskürtülmüş ve askeri anlamda büyük oranda yenilgiye uğratılmıştı. Ancak söz konusu örgüte ait hücrelerin hala farklı ülkelerde faal olduğu belirtiliyor. Irak'ın kuzeyinde de bu gruplar zaman zaman Iraklı güvenlik güçlerine karşı saldırılar düzenliyor.

IŞİD'in Afganistan'daki kolu da geçen hafta Kabil Havalimanı'nda bir intihar saldırısı düzenlemiş ve yaşanan olayda, aralarında 13 ABD askerinin de olduğu onlarca kişi hayatını ölmüştü.