Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, sosyal medya takipçilerinin sorduğu soruları cevapladığı programda, gençlerden gelen ‘Tekrar aday olacak mısınız?” sorusuna, “Evet, eksik kalan işlerim var. Allah bana sağlık, sıhhat verirse tekrar adayım” yanıtını verdi. 

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, SBD TV ve sosyal medya hesapları için hazırlanan ‘Başkana Soruyorum’ programında, gençlerin sosyal medya üzerinden gönderdiği soruları  yanıtladı. Programda, birçok konuda açıklama yapan Başkan Posbıyık, bir takipçisinin “Tekrar aday olacak mısınız, yoksa bizi bırakacak mısınız?” sorusuna; “Evet, eksik işlerim var, Allah bana sağlık, sıhhat verirse tekrar Belediye Başkanlığı’na adayım. Adaylık için de şimdiden çalışmalarıma başladığımı buradan ilk defa duyurmuş olayım” diye cevap verdi. 

Başkan Posbıyık programda, şunları söyledi:

“EKSİK İŞLERİM VAR, TAMAMLAMAK İÇİN HİZMET ETMEM LAZIM”

“Erdem Bayhan sormuş, ‘Tekrar aday olacak mısınız, yoksa bizi bırakacak mısınız’ diye. Evet, eksik işlerim var, Allah bana sağlık, sıhhat verirse tekrar adayım. Adaylık için de şimdiden çalışmalarıma başladığımı buradan ilk defa duyurmuş olayım. Bir 5 yıl daha Ereğli’ye, eksik olan işlerimi tamamlamak için hizmet etmem lazım. Bu dönem biraz zor bir dönem oldu. Enflasyonun yükselmesi, pandemi. Nasıl halk sıkıntı çekiyorsa biz de çok sıkıntı çekiyoruz. Halkın büyük bir kesimi mecburiyetten su parasını dahi ödeyemiyor. Biz de gidip gırtlağına sarılacak değiliz. Çünkü imkanları yok, görüyoruz, bu ülkede yaşıyoruz. Çektikleri sıkıntıyı görüyoruz. Bir kısmı emlak vergisini ödeyemiyor. Elektrik ve enerji bizim için çok önemli. Bir yılda 43 milyon lira elektrik, enerji parası ödüyoruz. Sahilde geziyorsunuz, görüyorsunuz ışıl ışıl. İşte sahildeki o aydınlatmayı bile devlet bizden alıyor, ışıklandırma parasını.

İstanbul Beylikdüzü'nde 'rahim ağzı kanseri' semineri İstanbul Beylikdüzü'nde 'rahim ağzı kanseri' semineri

“YERİME BİRİNİ YETİŞTİRECEĞİM”

Şimdi enerjiye bir takım yüksek zamlar geleceği söyleniyor. Gelirse mahvolduk. Yarınlarımızı göremiyoruz. Bizim için su meselesi çok önemli. Suyu Ereğli’ye getiren biliyorsunuz benim ekibim. Bizdik. Büyük bir tesis yaptık. Zonguldak bölgesinde en ucuz suyu veren biziz. Bir miktar biz de önümüzdeki günlerde zam yapabiliriz. Engebeli bir arazi olduğumuz için depolara aktarmak suretiyle en üst kademelere çıkıyoruz. Sarıkokmaz, Doruk, Kestaneci’de yeni depolar yapıyoruz ve bu suyu aşağıya bırakıp deşarjla evlere gönderiyoruz. Konya Ovası gibi düz bir arazi değil burası. Çok zor şartlarda ulaştırıyoruz. Motopomplar, onların mazotlarının masraflarını düşünün. Bizdeki araba sayısını tahmin edebilirsiniz. Yani benzin, mazot, enerji çok ciddi rakamlar. Tahakkuk, tahsilatın halkın zorunlu olarak ödeme yapmaması için azalması nedeniyle belediyeleri de çok zor durumlara düşürüyor. Dolayısıyla istediğimiz her yatırımı yapamıyoruz. Her yatırımı biz değil, şu anda hükümet de yapamıyor. Bakın daha hala başlayamadılar hükümet binasına. Dolayısıyla eksik kalan işlerimi tamamlamam lazım. Bir de yeni yeni arkadaşlar yetiştiriyoruz. Allah sağlık verirse yerime yeni bir arkadaş yetiştirip öyle bu işi bırakmak istiyorum.”