Kayseri'de Covid-19 mevlit yoluyla bir mahalleye yayıldı

dokuz8HABER- Selma KaraKayseri'de bir otobüs şoförü, katıldığı mevlit etkinliği ile birlikte koronavirüs...

GÜNDEM 14.05.2020 - 08:48 14.05.2020 - 08:48
dokuz8HABER- Selma Kara

Kayseri'de bir otobüs şoförü, katıldığı mevlit etkinliği ile birlikte koronavirüsün tüm mahalleye yayılmasına neden oldu.

Kayseri'de üfürükçü yoluyla görüldüğü iddia edilen koronavirüs vakalarının, düzenlenen bir mevlit sonucu mahalleye yayıldığı ortaya çıktı.

MEVLİT YOLUYLA YAYILMIŞ

Sabah saatlerinde bir üfürükçü nedeniyle Kayseri'de Yemliha Mahallesi'nde Covid-19 vakalarının yaşandığı ve mahallenin karantinaya alındığı iddia edilmişti. dokuz8HABER'in yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre mahalledeki vaka sayısının yüksek olduğu ve toplu bir mevlit etkinliğiyle yayıldığı doğrulandı. Salgın, mahalleye nakliye şoförlüğü yapan bir yurttaş aracılığıyla gelirken, önce bir cenaze, ardından da yapılan mevlit yoluyla pek çok yurttaşa bulaştı.

MUHTAR ÖMER TOPAL: POZİTİF VAKA YOK

dokuz8HABER'e konuşan Yemliha Mahallesi’nin muhtarı Ömer Topal, mahallelerinde pozitif vakanın olmadığını, 37 kişinin tedbir amaçlı hastanede yatırıldıktan sonra evlere gönderildiğini söyledi. Mahallelerinde hali hazırda, haberlere yansıdığı üzere 30 evin karantina altında tutulduğunu da söyleyen Muhtar Ömer Topal, ilk bulaşın da, Kayseri Merkez de oturan iki kişinin, Yemliha Mahallesi’nde yaşayan annelerine iftar yemeğine geldiklerinde olduğunu söyledi.

"PATLICANIMIZI KISKANIYORLAR"

Basında yer alan haberlerin doğru olmadığını iddia eden Topal, “Sağlık ekiplerinden öğrendiğimiz kadarıyla o 2 kişiye de alışveriş yaptıkları marketten bulaşmış. Sonra da zaten cenaze oldu, o kabileden de o cenazede daha fazla kişiye bulaşmış. Olaydan sonra mahallemize sağlık ekipleri geldi, test yaptı, 37 kişiyi hastaneye götürdü. Ama onlarda da bir şey çıkmayınca evlerine gönderdi. Şimdi hastanede yatan 2 hastamız var ama onlar da virüsten dolayı yatmıyor, yarın ya da ertesi gün onları da evlerine gönderecekler. Şu anda sadece karantinada evlerimiz var. Bizim mahallemizin patlıcanı Türkiye’de meşhur, bizi bundan dolayı çekemeyenler böyle bir şey attı ortaya. Üfürükçümüz falan yok” diye konuştu.

TOPLU ETKİNLİĞE İZİN VEREN GÖREVDEN ALINIYOR

İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı, salgın döneminde iftar, cenaze, namaz gibi toplu dini etkinliklerin yasak olduğunu belirtmiş ve bu yönde 81 ile genelge gönderilmişti. Nevşehir Ürgüp'te cenaze namazına izin verdiği için mahallenin muhtarı hakkında soruşturma açılmış, Van Başkale'de ise vakaları gizlemeye çalıştığı iddia edilen muhtar açığa alınmıştı. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST