Kaya: "Saray'ın imamı olmayı kabul etmedikleri için gözaltına alındılar"

Demokratik İslam Kongresi ve Din Alimleri Derneği üyelerinin evlerine yapılan baskınla gözaltına alınması protesto edildi. HDP’li Hüda Kaya, “Bu hocalarımız yaşlı, başlı halleriyle Saray'ın imamı...

GÜNDEM 06.07.2021 - 18:05 06.07.2021 - 18:05

Demokratik İslam Kongresi ve Din Alimleri Derneği üyelerinin evlerine yapılan baskınla gözaltına alınması protesto edildi. HDP’li Hüda Kaya, “Bu hocalarımız yaşlı, başlı halleriyle Saray'ın imamı olmayı, Saray'ın fetvacısı olmayı kabul etmedikleri için alındı” diye konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 3 Temmuz’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) ve Din Alimleri Derneği (DİAY-DER) üyelerinin evlerine ile derneklerine yapılan polis baskınında, DİAY-DER Başkanı Ekrem Baran’ın da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltında bulanan 23 kişi Maslak Jandarma Karakolu’nda, 2 kişi de Eyüp Jandarma Karakolu’nda tutuluyor. DİK ve DİAY-DER çağrısıyla bugün Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen aileler, HDP İstanbul İl Eş Başkanları ve HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın katılımıyla gözaltılar protesto edildi. Basın açıklamasında konuşan DİAY-DER Başkanı Abdulhakim Daş, gözaltı süreleri uzatılan din alimlerinin yasal olarak faaliyet yürüten bir kurumun temsilcileri olduğunu, imamlık haricinde bir görevleri olmadığını söyledi.

"SARAY'IN FETVACISI OLMAYI KABUL ETMEDİLER"

Açıklamada söz alan HDP Milletvekili Hüda Kaya, şunları kaydetti: "Bugün gözaltıların dördüncü günü Demokratik İslam Kongresi ve din alimleri üyesi olan 28 arkadaşımız, hocalarımız gözaltı kararıyla alınmış durumda. Çoğunluğu 70 yaşın üzerinde hocalarımız, kanaat önderlerimiz bugün Çağlayan'a getirildi ve tekrar gözaltı süreleri uzatılarak geri götürüldüler. Sadece cenaze namazı kıldırdığı için alınmadı bu hocalarımız; bu hocalarımız aynı zamanda Saray'ın dinine biat etmedikleri için alındı bu kadar net. Bu hocalarımız yaşlı, başlı halleriyle Saray'ın imamı olmayı, Saray'ın fetvacısı olmayı kabul etmedikleri için alındı. Bugünün Saray sultanları geçmişten bugüne zulümlerine devam ediyor. Hocalarımız yurtsever, barış isteyen insanlardır. Bugünün sarayın sultanları siz onlara itaat etmiyorsanız namazda kılsanız Kuran da okusanız siz muhalif iseniz onlar için makbul dindar değilsiniz. Onlar için makbul Müslüman değilsiniz."

"BABAMIN SAĞLIĞINDAN ENDİŞELİYİM"

Gözaltına alınan hocalardan Abdulhadi Öztekin'in oğlu Mehmet Öztekin ise şöyle konuştu: "Ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz açıkçası. Benim babam 76 yaşında evden camiye giden bir insan. Öyle bir şekilde gözaltına alındı ki; kapılar kırılarak ne diyeceğimi bilmiyorum. Babamı gönderirken bir poşet ilaçla gönderdim; sağlığından endişeliyim. Avukatlarla görüştüğümüzde çoğunun hastalandığını hastaneye kaldırıldığını öğrendik. Hukuksuzca bir gözaltı süreci var neyin ne olduğunu bilmiyoruz yanıt alamıyoruz gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle evden camiye giden bir insanın hayatında ne tür bir gizlilik kararı olabilir ki sağlıklarından endişeliyiz" Basın açıklaması, toplumsal muhalefete yönelik gözaltılara karşı birlik çağrısı ve gözaltıların serbest bırakılması talebiyle sona erdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@