Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden yedi kişiyi öldüren Mehmet Altun, ‘uzlaşmak’ için eve gittiğini iddia etti. Altun, kendisini belediye görevlisi olarak tanıtarak aileyi kandırdığını söyledi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'ın 'millet bahçesi' açılışına kalabalık olsun diye memurların katılımı zorunlu tutuldu Erdoğan'ın 'millet bahçesi' açılışına kalabalık olsun diye memurların katılımı zorunlu tutuldu

Önceki gün polis tarafından yakalanan ve ifade veren Altun, Dedeoğulları’nın evine; mayıstaki kavga nedeniyle bir süre tutuklu kalan ablası Ayşe Keleş, tutuklu eniştesi Lütfi Keleş ve diğer yakınları hakkındaki şikâyetlerinden vazgeçmeleri ve uzlaşma sağlamaları için gittiğini belirtti. Katil zanlısı, ifadesinde şunları dile getirdi: “Uzlaşma sağlamak için eve gittim. Önce kendimi belediye yetkilisi olarak tanıttım. Maskeyi indirince beni tanıdılar. Beni tanıdıktan sonra üzerime yürüdüler. Ben de tabancamı çıkartıp ablam ve eniştem hakkındaki şikâyetlerinden vazgeçmelerini söyledim. Şikâyetten vazgeçmeleri için kendi hazırladığım evrakı imzalamalarını istedim. Uzlaşmak için gitmiştim. Tepki gösterip üzerime yürümeleri nedeniyle ateş edip hepsini öldürdüm. Arkamda iz bırakmamak için yerde yattıkları sırada tekrar ateş edip güvenlik kamera kayıtlarının silinmesi için de evi ateşe vermek istedim.” Altun, sorgusunun ardından ‘kasten öldürme’ suçundan Konya Adliyesi’ne sevk edildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasında yer alan görüntü çözüm tutanaklarının ardından olay yeri inceleme ve otopsi raporları da kamuoyuyla paylaşıldı. Olay yeri inceleme tutanaklarında, zanlı Mehmet Altun’un tüm aile bireylerini silah zoruyla topladığı bahçe kısmında öldürdüğüne yer verildi. Dedeoğulları ailesinin otopsi raporlarına göre ise 7 kişiye 21 kurşun sıkıldığı ve 6 kişinin baş bölgelerinden hedef alındığı bilgilerine yer verildi. Hasanköy Mahallesi’ndeki Enbiya Sokak’ta 30 Temmuz’da aynı evden yedi kişi öldürülmüştü. HDP olayın ‘ırkçı saldırı’ olduğunu belirtmişti. Aynı aileye 12 Mayıs’ta saldırı düzenlenmiş, valilik ‘husumetten kaynaklı’ olduğunu iddia etmişti. Katil zanlısı Mehmet Altun, önceki gün polis tarafından yakalanmıştı. Katliama ilişkin, daha önce adliyeye sevk edilen 14 şahıstan 10’u tutuklanmıştı.