Haber: MURAT ŞENGÜL

Kastamonu-Çankırı sınırındaki Ilgaz Dağı'nın Doruk mevkisi ile oteller bölgesinde dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, etkisini sürdürüyor. Öte yandan sağanak yağış nedeniyle Kastamonu ile Sinop illerini birbirine bağlayan Akçay Çayı'nın seviyesi yükseldi. Çatak köyü yolu da su altında kaldı.

KAR KALINLIĞI YAKLAŞIK 10 SANTİMETREYE ULAŞTI

Kastamonu-Çankırı sınırındaki Ilgaz Dağı'nın Doruk mevkisi ile oteller bölgesinde dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, etkisini sürdürüyor. Oteller bölgesinde kar kalınlığı yaklaşık 10 santimetreye ulaştı. Karla yağışıyla dağın yüksek kesimleri ve ağaçlar beyaza büründü.

YOĞUN SİS VE SAĞANAK YAĞIŞ

Kastamonu Yaralıgöz Dağı’nda da yoğun sis ve sağanak yağış etkili oldu. Bozkurt, Çatalzeytin ve Abana ilçelerine ulaşımın sağlandığı kara yolunda sağanak yağış ve sis sürücülere trafikte ilerlemekte güçlük çektirdi. Yolda oluşan su birikintileri sebebi ile sürücüler zor anlar yaşadı. Yoğun sis sebebiyle de sürücüler yavaşlayarak ilerlemek zorunda kaldı.

AKÇAY ÇAYI ÜZERİNDEKİ KÖPRÜ ULAŞIMA KAPATILDI

Gözden kaçırmayın

İzmir'de 26 ormanlık alanda piknik yasaklandı İzmir'de 26 ormanlık alanda piknik yasaklandı

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde kar sularının erimesi ve hemen ardından sağanak yağış sebebiyle Akçay çayı üzerinde su seviyesi yükseldi. Akçay çayı üzerinde 9 köprü sel sularının yükselmesiyle yıkıldı. Köprülerin yıkılmasıyla birlikte 26 köye ulaşım sağlanamıyor. Ayrıca sağanak yağış nedeniyle Kastamonu ile Sinop illerini birbirine bağlayan Akçay Çayı'nın seviyesi yükseldi. Sel sularının yükselmesiyle Akçay çayı üzerindeki köprü ulaşıma kapatıldı.

AKÇAY ÇAYI KENARINDAKİ EVLER BOŞALTILDI

Öte yandan su seviyesinin yükselmesiyle Çatak köyü yolu da su altında kaldı. Su seviyesinin halen bölgede yüksek olmasından ötürü çalışma başlatılamadı. Sel sularının zamanla aşındırdığı toprak sebebiyle Akçay çayı kenarında bulunan evler boşaltıldı, bir ahırda bulunan kaz, tavuk gibi hayvanlarda sel sularına kapıldı. Ayrıca ahırda bulunan 12 büyükbaş hayvan, sahipleri tarafından sele kapılmaktan güçlükle kurtarılabildi.