Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan itiraf gibi yanıt geldi. Antalya’nın Kaş ilçesinde ÖÇK ve doğal sit alanlarında toplam 915 adet kaçak yapı tespit edildiği ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan itiraf gibi yanıt geldi. Antalya’nın Kaş ilçesinde ÖÇK ve doğal sit alanlarında toplam 915 adet kaçak yapı tespit edildiği ortaya çıktı.

‘SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPILDI'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuyla ilgili önergeye verdiği yanıtta, korunan alanlarda tespit edilen kaçak yapılarla ilgili yapılan işlemler hakkında ise şu ifadelere yer verildi: “ÖÇK bölgelerinde kalan 674 adet kaçak yapı hakkında İmar Kanunu kapsamında işlem yapılması için Kaş Belediyesi’ne yazı yazılmış; doğal sit alanlarında kalan 241 adet kaçak yapı hakkında Antalya 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 2863 sayılı kanun kapsamında izinsiz uygulamaların ilgili belediyesince kaldırılması ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiş olup, söz konusu kararlar gereği için Kaş Belediye Başkanlığı’na ve Kaş Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir.”

BAKANLIK: SON 5 YILDA 2007 KAÇAK YAPI TESPİTİ YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Kaş ilçesi genelinde son 5 yıl içinde 2007 adet kaçak yapı tespiti yapıldığı, söz konusu yapılar hakkında zabıt tutularak adli makamlara suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

İMAR AFFINDA 9 BİN 769 YAPI KAYIT BELGESİ DÜZENLENDİ

Kaş ilçesinde imar affı kapsamında toplam 9 bin 769 yapı için yapı kayıt belgesi düzenlendiği bilgisine yer verilen bakanlık yanıtında, bu belgelerin 703 adedinin iptal edildiği, 9 bin 066’sının ise aktif olduğu bildirildi. Usulsüz olduğu tespit edilen yapı kayıt belgelerinin iptal işlemlerinin de devam ettiği kaydedildi.

PANDEMİ DÖNEMİ 396 YENİ KAÇAK İNŞAAT

Kaş Belediyesi’nden alınan bilgilere dayanarak önergeyi yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 16 ayda Kaş 396 adet yeni inşaata başlayan kaçak yapının tespit edildiği, pandemi öncesinde inşa edilen 415 yapı hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapıldığı bilgisine yer verdi.

FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN NE ZAMANDAN BERİ PUTİN’İN ŞANTİYE ŞEFİ OLDU FAİK ÖZTRAK: ERDOĞAN NE ZAMANDAN BERİ PUTİN’İN ŞANTİYE ŞEFİ OLDU

KAÇAK YAPILARIN SORUMLULUĞU MAHKEME KARARINA BAĞLANIYOR

Kaş Belediyesi’nin ilçedeki kaçak yapıların sorumluluğunu rant odaklı imar planlarına karşı açılan davalara yüklemesi Bakanlığın yanıtına da yansıdı. Kaş Belediyesinin Bakanlığa verdiği yanıtta, kaçak yapılaşmaya yönelik denetimlerin devam ettiği kaydedilirken, yapılaşma baskısı altındaki mahallelerde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yaptırılarak kaçak yapılaşmanın engellenmesi için çalışıldığı görüşüne yer verildi. Kaş Belediyesinin yanıtında, Ağullu, Bayındır, Çukurbağ, Yeniköy ve Gökçeören (Gökseki Mevkii) gibi 5 mahallede yapılan imar planının 2020 yılında İdare Mahkemesi’nce iptal edildiğinin de altı çizildi.