Karadeniz ormanlarında biyolojik mücadele yürüten orman işçileri, faydalı böcek üretmek için ormandan zararlı böcek topluyor. Bu böcekler laboratuvarlarda faydalı böceğe yemlenerek faydalı böceklerin üretimi yapılıyor. Artvin’in Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü, emekli orman işçilerini biyolojik mücadelede çalıştırıyor.

Haber: UĞUR İSTANBULLU

Artvin'in Ardanuç ilçesinde orman işletmeleri 1 Nisan'dan itibaren biyolojik mücadele için D.Micans adı verilen zararlı böcekleri topluyor, R.Grandis adı verilen faydalı böcekler için yem olarak kullanıyor. Orman İşletme Müdürlüğü’de çalışıp emekli olan işçiler, götürü olarak bu böcekleri topluyor. Orman İşletmeleri Biyolojik Mücadele Birimi'nden emekli olan Muharrem Karakaş, "Hem orman temizliğine katkı olsun, hem de beş on kuruş kazanarak cep harçlığı yapmak için çalışıyoruz. Mayıs sonuna kadar R.Grandis böceğini toplayacağız" diyor. Topladıkları zararlı böceklerin laboratuvarlarda faydalı böceklere yem olacağını anlatan Karakaş, her yıl bu aylarda böcek topladıklarını anlatıyor.

Atakum Belediyesi'nden belediye emekçilerine bayram öncesi promosyon Atakum Belediyesi'nden belediye emekçilerine bayram öncesi promosyon

ZARARLI BÖCEKLERİ ORMANLARDAN TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Denroctonus mikas böceğiyle mekanik mücadele yaptıklarını söyleyen Karakaş, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu böcek zararlı endotoks mikasu topluyoruz. Bunu laboratuvarlarda yırtıcılara yem olarak topluyoruz, üretim yapmak için. Grandis üretim yapmak için, bunu götürü topluyoruz. Beş on kuruş para alıyoruz hemde ormanları bu böcekten kurtarmaya uğraşıyoruz işimiz bu. Bütçemize de beş on kuruş para  katkıda bulunuyoruz. Böylece ormanların temizliğini yapmış oluyoruz. Böceği ormanlardan temizlemeye çalışıyoruz."

Ardanuç Tepedüzü köyünden Kenan Küçük, Orman İşletmeleri Haşere Bölümü'nden emekli olmuş. "Orman zararlılarını topladık. Ardanuç Orman İşletmesi'ne teslim edeceğiz. İşte yevmiyemizi çıkarıyoruz, beş on kuruş alıyoruz" diyen Kenan Küçük, topladıkları böceklerin İşletme Müdürlüğü laboratuvarlarında yem olarak kullanıldığını söylüyor.

bocek 1