Kandilli: Git gide o sona yaklaşıyoruz ama zaman vermemiz mümkün değil

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara’da beklenen depremin ne zaman olacağını söylemenin mümkün olmadığını belirterek, “Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zama...

GÜNDEM 27.09.2019 - 14:19 27.09.2019 - 14:19

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara’da beklenen depremin ne zaman olacağını söylemenin mümkün olmadığını belirterek, “Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil” diye konuştu.

İstanbul’daki depremin ardından Kandilli Rasathanesi’nden açıklama yapıldı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener yaptığı açıklamada, “Son 30 yıldaki 4 ve 4,5'luk depremlere bakarsak daha çok doğu ve batı segmentinde olduğunu görüyoruz. Orta segment 1766 depreminin olduğu yer. Dünden bu yana 200'ün üzerinde deprem kaydettik. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek istiyorum. 5,7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundan sonra olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz. Dolayısıyla Kandilli olarak burada yapmamız gereken artçı şokları izlemek ve gelişimini takip etmek” dedi.

‘MARMARA’DA GERÇEKLEŞECEK’

“Deprem gerçeğini her zaman aklımızın bir köşesinde tutmamız gerekiyor” diyen Özener, herkesin alabileceği önlemlerin olduğunu söyledi. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmek gerektiğini sözlerine ekleyen Özener, “Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de birçok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara'da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil” diye konuştu.

‘7 VE ÜZERİ OLACAK’

Özener, “Marmara'da olacak depremlerin 7 ve üzerinde olacağı bilimsel bir gerçek. 5,7'lik bir deprem oldu Marmara'da tehlike yok demek pek gerçekçi değil. Keşke o kadar kolay olsa. Keşke hiç deprem olmayacak olsa” diye ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@