Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Ucube bir sistem bu. Bu itibarla Bahçeli açık bir şekilde bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kendisi ifade etmiş oldu" dedi.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanının 3. kez aday olabilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

"BİR YASAL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞ OLDU"

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, kendisini de anarak yaptığı konuşma ile düşüncesini ortaya koyduğunu belirten Kanadoğlu, “Kendi açıklamasında bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıklamış oldu. Herhangi bir şekilde yasal düzenleme gerekiyorsa onu da yapabileceklerini söylediğine göre, herhalde ikiden fazla aday olamayacağını da kabul etmiş oluyor. Bu yasal düzenlemeyi yani anayasa değişikliğini nasıl başaracağı konusu kapalı kalmış oldu” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Kanadoğlu “2007 olayı, anayasanın çok açık bir ifade taşımaması nedeniyle yoruma açıktı. Bugün, 1982 Anayasası’nın 101. maddesinin ikinci fıkrası çok açık, net, hiçbir yoruma ihtiyaç duymayacak şekilde düzenlenmiş vaziyette” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

AKP’nin kurucularından Albayrak, yargıyı uyardı: Bugün SADAT’ı tanımayan yarın sizide tanımaz. AKP’nin kurucularından Albayrak, yargıyı uyardı: Bugün SADAT’ı tanımayan yarın sizide tanımaz.

"CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ DİYE BİR REJİM YOK"

Cumhurbaşkanının ikiden fazla seçilemeyeceği yönündeki hükmün devam ettiğini aktaran Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, “Hiçbir rejim değişikliği bahse konu değil. Zaten cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye bir rejim yok” dedi.

"UCUBE BİR SİSTEMDİR BU"

“Ucube bir sistemdir bu. Bu sistem herhangi bir devlet rejimini değiştiren bir olay da değil” diyen Kanadoğlu, devamında şunları söyledi: “Bu itibarla Devlet Bahçeli açık bir şekilde bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu kendisi ifade etmiş oldu. TBMM, bir erken seçim kararı alırsa elbette aday olabilir. İstisna geçerli. Anayasa, TBMM bir erken seçim kararı almazsa aday olamaz diyor. Yoruma açık bir madde değil. Kendisine ve bilime saygısı olan herhangi bir akademisyenin tersini söylemesi mümkün değil.”