Kanadalı maden şirketi, altın arama çalışmaları için ağaçları katletti

Kanadalı maden şirketi Nevşehir’de altın arama çalışmalarına başladı. Şirket, ağaçlandırma alanı olarak belirlenen bölgedeki ağaçları kesti.Kanadalı Centerra Gold maden şirketi, Nevşehir’in...

EKOLOJİ-ÇEVRE 01.12.2020 - 11:12 01.12.2020 - 11:12

Kanadalı maden şirketi Nevşehir’de altın arama çalışmalarına başladı. Şirket, ağaçlandırma alanı olarak belirlenen bölgedeki ağaçları kesti.

Kanadalı Centerra Gold maden şirketi, Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başladı. Şirketin, 2015 yılında düzenlenen ağaç kampanyası ile ağaçlandırılan ve orman arazisi ilan edilen bölgede ağaçları keserek sondaj çalışması yaptığını söyleyen Özkonaklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Enver Göçek, “Bin bir çabayla ağaçlandırdığımız ve orman arazisi ilan ettirdiğimiz bölgede ağaçları kestiler. Böyle bir maden girişimi doğaya vurduğu gibi turizme de balta vuracak” dedi.

"BU ALAN TARIM ARAZİLERİNİN OLDUĞU ALAN"

Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre, altın arama çalışmalarının yerleşim yerlerine 500 metre uzaklıkta olduğunu belirten Enver Göçek, şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat aldığını belirterek “Şimdilik bölgede 3 ruhsat sahası bulunuyor. Bu alan bizim bölgemiz için çok değerli tarım arazilerinin olduğu alan” diye konuştu.

"BELEDİYE ÇALIŞMALARI DOĞRULUYOR"

Arama çalışmalarının yapıldığı bölgenin turizm için büyük önem arz eden yeraltı şehri ve Belha Manastırı’na çok yakın olduğunu anlatan Göçek, “Özkonak yeraltı şehri ile Belha Manastırı bizim bölgemiz için çok önemli turizm kaynakları. Balon turizminin de yoğun olarak yapıldığı bir coğrafyada böyle bir maden girişimi doğaya vurduğu gibi turizme de balta vuracak. Belediye çalışmaları doğruluyor. Bakanlık tarafından verilen bir ruhsat olduğunu ve buna istinaden bu çalışmaların yapıldığını söylüyorlar. Biz dernek olarak bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

"BÖLGEMİZE YAPILAN BİR TALANDIR"

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez de şirketin taşeron firma aracılığıyla 12 yerde sondaj çalışması yaptığını belirterek “Bu şirket, toplamda 40 yerde kuyu açacakmış. Buralardan toprak örnekleri alıyorlar. Bölgemize yapılan bir talandır. Bu talana hep birlikte izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@