Rusya'nın Donbass kararına tepki olarak NATO'yu desteklemek için Letonya ve çevresine yüzlerce Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi gönderdiklerini belirten Kanada Başbakanı Trudeau, "Rusya'nın küstah provokasyonları dünyadaki güvenlik ve barış için bir tehdittir" dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstermeyerek Donetsk ve Lugansk bölgelerinin "bağımsızlığını" tanıyan Rusya'ya yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. 

"RUSYA'NIN PROVOKASYONLARI DÜNYADAKİ BARIŞ İÇİN TEHDİT"

Trudeau düzenlediği basın toplantısında, Kanada'nın NATO'yu desteklemek için Letonya ve çevredeki bölgeye ek olarak 460 kadar Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi gönderdiğini belirterek, "Rusya'nın küstah provokasyonları dünyadaki güvenlik ve barış için bir tehdittir" dedi.

Justin Trudeau, ekonomik yaptırımların ilk aşamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tanıdığı Donetsk ve Lugansk ile tüm finansal anlaşmalardan men edeceğini aktardı.

Kanada Başbakanı ayrıca, yaptırımların ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararına oy veren Rus Parlamentosu üyelerini de hedef alacağını ve Kanadalıların, Rus devlet tahvillerini satın almalarının yasaklayacağını kaydetti.

ABD DE YAPTIRIM UYGULAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Joe Biden da Washington'un Rusya'nın askeri bankasına ve finans kuruluşu VEB'e karşı "tam blokaj yaptırımları" kararı aldığını açıklamıştı.

Gözden kaçırmayın

Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu

Washington ayrıca, ilerleyen günlerde Rus seçkinlerine ve aile yakınlarına da yaptırımlar uygulayacağını ve Moskova'nın Ukrayna'daki ‘saldırganlığını’ sürdürmesi halinde daha sert cezaları devreye sokacağı uyarısında bulunmuştu.