AKP, kamuda tasarruf genelgesinin yayımlanmasının hemen ardından kiralama, mühimmat, yol ve müteahhitlik giderlerine milyarlar aktardı.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan ve hesabı sorulamayan örtülü ödenekten 1 milyar liradan fazla harcayan AKP, Haziran ayında Tasarruf Genelgesi yayımlamasının ardından temmuzda devletin yaptığı “kiralama” giderinde 130 milyon TL’lik harcama ile rekor kırdı.

YILIN İLK YEDİ AYINDA HAZİNE'DEN KARA YOLLARI'NA 24 MİLYAR LİRA

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, bu yılın yedi ayında Hazine’den Karayolları Genel Müdürlüğü’ne tam 24 milyar 287 milyon TL aktarıldı.

SADECE TEMMUZ AYINDA 6 MİLYAR LİRA

Sadece temmuz ayında karayollarına aktarılan tutar, 6 milyar 339 milyon TL oldu. Bu tutar aynı zamanda yıl rekoru olarak da kayıtlara geçti. İktidar, ocakta 3 milyar 199 milyon TL aktardığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Şubat ayında Hazine’den pay ayırmadı. Mart ayında gelindiğinde aktarılan tutar 4 milyar 136 milyon TL, nisan ayında 4 milyar 41 milyon TL, mayıs ayında 4 milyar 358 milyon TL ve haziran ayında 2 milyar 214 milyon TL oldu.

MÜTEAHHİTLERE YILIN İLK YEDİ AYINDA YAKLAŞIK 15 MİLYAR LİRA

AKP’nin bir diğer harcama kalemi ise yine “müteahhitlik giderleri” oldu. Müteahhitlere bu yılın yedi ayında toplam 14 milyar 858 milyon TL ödendi. Müteahhitlere dönük ödemelerde yıl rekoru, mayıs ayında kırıldı.

Gözden kaçırmayın

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı isyan etti: Bu mu sizin tarım politikanız? Ayvacık Ziraat Odası Başkanı isyan etti: Bu mu sizin tarım politikanız?

MAYIS AYINDA REKOR ÖDEME: 4 MİLYAR 671 MİLYON LİRA

Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, AKP’nin müteahhitlere yaptığı harcama ocakta 30 milyon TL, şubatta 236 milyon TL, martta 3 milyar 99 milyon TL, nisanda 2 milyar 263 milyon TL, yıl rekorunun kırıldığı mayısta 4 milyar 671 milyon TL, haziranda 1 milyar 571 milyon TL ve temmuzda 2 milyar 983 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

ERDOĞAN YIL BOYUNCA ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 1 MİLYAR 425 MİLYON TL HARCADI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanımında olan, hesabı sorulamayan ve kamuoyunda “örtülü ödenek” olarak bilinen Gizli Hizmet Giderleri’nden de yine büyük harcamalar yapıldı. Bakanlığın paylaştığı rakamlara göre, Erdoğan yıl boyunca örtülü ödenekten kullandığı tutar, 1 milyar 425 milyon TL oldu. Temmuz ayında bu harcama kaleminden 77 milyon TL harcandı.

GÜVENLİK HARCAMALARINA 4 MİLYAR

İktidarın dikkati çekici bir diğer harcaması, “güvenlik” alanında oldu. “Güvenlik ve Savunmaya Yönelik Mal, Malzeme ve Hizmet Alımları, Yapımları ve Giderleri” kaleminden yedi ayda 4 milyar 418 milyon TL harcama yapıldı. Mühimmat, silah ve teçhizat alımı ile onarımı gibi giderlerin yer aldığı harcama kaleminden ocak ayında 18 milyon TL, şubat ayında 120 milyon TL, mart ayında 346 milyon TL, nisan ayında ise 476 milyon TL harcandı. Mayıs ayına gelindiğinde bu tutar 1 milyar 217 milyon TL oldu. Haziranda 1 milyar 395 milyon TL olan güvenlik harcaması, temmuzda 843 milyon TL olarak hesaplandı.

TASARRUF GENELGESİ SONRASI HARCAMADA REKOR KIRILDI

Haziran ayında Tasarruf Genelgesi yayımlayan iktidar, bu genelgeyi daha ilk aydan ihlal etti. Harcama rakamlarına göre, temmuzda devletin yaptığı “kiralama” giderinde 130 milyon TL’lik harcama ile rekor kırıldı. Kara taşıtları kiralama gideri 32 milyon TL, uçak kiralama gideri ise 11 milyon TL oldu. Taşıt alımlarında da rekor Temmuzda kırıldı. Bu yılın yedi ayında 117 milyon TL’lik taşıt alımı yapan AKP, sadece temmuzda 38 milyon TL’yi kara ve deniz taşıt alımı için harcadı.