AKP Hükümeti, kamu işçilerine yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı önerdi. Hükümetin teklifinde brüt olarak 3577-3750 TL arası ücret alanlara 100 lira, 3750-4000 TL arası ücretlilere 60 TL seyyanen zam teklif etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız'ı makamında görüştü. Basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ağar gazetecilere bilgi verdi. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü 30 Mayıs'ta Bakanlığa ilettiklerini hatırlatan Ağar, bugün bakanlığın yaptığı teklifin taleplerini karşılamadığını vurguladı.

İşte lise öğrencisine reva görülen yemek İşte lise öğrencisine reva görülen yemek

TÜRK-İŞ 4800 LİRA ÖNERMİŞTİ

Düşük ücretlerin 4 bin 800 liraya çekilmesini istediklerini aktaran Ağar, iktidarın teklifini şöyle özetledi: “3 bin 577 ile 3 bin 750 lira ücret alanlara 100 lira seyyanen zam, 3 bin 750 ile 4 bin liraya kadar 60 lira seyyanen zam talep ettiler. Birinci 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5, enflasyon yüzde 5'i geçerse artan kısmın tamamı diye talepte bulundular." Bunu kabullenmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Ağar, “Kendi kurullarımızda görüşeceğiz, tartışacağız. Elbette ki 4 bin 800 lira talebimizde bir pazarlık payı vardı ama ancak bu kadarını da gerçekten beklemiyorduk” diye konuştu. Hak-İş Genel Başkan Vekili Yıldız da yapılan teklifi müzakerenin başlangıcı olarak gördüklerini belirterek, Türk- İş ile bu birlikteliğin önemli yarar getireceğini umduklarını söyledi. Hükümet ve işçi temsilcileri bayramdan sonra bir kez daha bir araya gelecek.