Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Kamara Deresi, atıklar nedeniyle kırmızı renge büründü.

İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Kamara Deresi'ni kırmızıya boyayan geri dönüşüm tesisinin faaliyetlerinin durdurulduğunu ve 500 bin lira da ceza uygulandığı açıkladı.

"DERE, AYNI SORUNLA DAHA ÖNCE DE KARŞILAŞTI"

Belediye Başkanı Hikmet Ata, "Daha önce yine olmuştu. Bir firmaya yüklü miktarda ceza kesilmişti. Yine aynı firma olma ihtimali var” diye konuştu.

DHA'ya konuşan Ata, "Dere, aynı sorunla daha önce de karşılaştı. 40 gün önce böyle bir durum oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü konunun takipçisi oldu. Bugün de müdürlüğü bilgilendirdik. İncelemelerde bulunup nereden geldiğini bulmaya çalışacaklar" dedi.

"BİTKİ ÖRTÜLERİ ZARAR GÖRECEK"

DHA'nın aktardığına göre, Marmaraereğlisi Belediyesi Çevre Müdürü Ozan Deniz de, kırmızı akan derenin Marmara Denizi'ne karışmasıyla buradaki canlıları da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Dereden aldıkları numuneyi incelemeye gönderdiklerini kaydeden Deniz, şöyle konuştu:

"Biz de bunu takip edeceğiz. Her gün buraları gelip kirlilik var mı, diye kontrol ediliyor. İki ihtimal var; ya atık su deşarjı var ya da başka bir maddenin PH düşüklüğü değerin suya salınımıyla buradaki kirliliğin karışmasıyla oluşan bir renk. Kesinlikle bir kirlilik var. Zaman zaman bize şikayetler geliyor. Biz de değerlendiriyoruz. Bunun içindeki kimyasal maddeler denize ulaştığında martılar ve diğer hayvanlar zarar görecektir. Bitki örtüleri zarar görecektir." 

Türkiye'de sel ihtimali gün geçtikçe artıyor Türkiye'de sel ihtimali gün geçtikçe artıyor

"İNSAN SAĞLIĞI VE DENİZDEKİ CANLILAR İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR"

Marmaraereğlisi Çevre Gönülleri Derneği Başkan Yardımcısı Özgür Aksun ise Kamara Deresi'nin sürekli kirletildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kıpkırmızı akıyor. Yukarıda sanayiden gelen atıklar burada denize boşalıyor. Burada insanlar yaşıyor ve denize giriyor. İnsan sağlığı ve denizdeki canlılar için tehlike oluşturuyor. Burada mücadelemiz, çalışmalarımız hep devam etmekte ama maalesef ki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nün yaptırımlarının caydırıcı olmadığını düşünüyorum. Bölgedeki sanayi tesislerinin denetlenmesini talep ediyoruz. Bu sanayilere ivedilikle işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz, kapatılmasını talep ediyoruz."

TESİSİN FAALİYETİ DURDURULDU

Kamara Deresi'ni kırmızıya boyayan geri dönüşüm tesisinin faaliyetlerinin durdurulduğu, 500 bin lira da ceza uygulandığı aktarıldı.

İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen söz konusu plastik çapak yıkama ve geri dönüşüm tesisinin Çevre İzin ve Lisans Belgesi'nin bulunmadığı tespit edilmiş ve dereye verilen atık sudan analiz yapılmak üzere numune alınmıştır. Müdürlüğümüz tarafından çevre kanunu kapsamında söz konusu işletmeye çevre izin ve lisans belgesinin bulunmaması nedeniyle ve dereye atık sularını vermesi nedeniyle 500 bin lira ceza kesilerek, faaliyet durdurma işlemi tesis edilecek olup, ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacaktır."