Üniversite sınavında barajın kaldırılmasına ilişkin konuşan YÖK Başkanı, "Kalite tartışması fevkalade yanlış tartışma" dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Hürriyet yazarı Nuray Babacan'ın sorularını yanıtladı. Üniversite sınavında barajın kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Özvar, rekabeti sağlamak istediklerini savundu ve "Kalite tartışması fevkalade yanlış tartışma" dedi.

"TERCİH HAVUZUNDA DAHA FAZLA ÖĞRENCİ OLMASINI SAĞLADIK"

Konuya ilişkin konuşan Özvar, şunları söyledi:

Gözden kaçırmayın

Haksız yere işten atılan öğretim üyesi işe iade davasını kazandı Haksız yere işten atılan öğretim üyesi işe iade davasını kazandı

"Daha fazla sayıda öğrenciyi tercihte bulunabilme imkânına kavuşturmak istedik. Baraj puanını kaldırarak tercih havuzunda çok daha fazla sayıda öğrencinin olmasını sağladık. Öğrenciler, baraj sebebiyle psikolojik baskı altında kalıyorlar. Onların üzerindeki psikolojik baskıyı kaldırabilmek, sadece başarılı olmaya yönlendirip sevk etmek, öğrenciler arasında daha fazla rekabeti sağlayabilmek istedik."

"PROGRAMA KAYIT YAPMA HAKKI KAZANMAK İÇİN PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ OLMASI LAZIM"

Özvar, devamında şu ifadeleri kullandı: 

"Bu durumda öğrenciler arasında rekabet daha fazla artacak. Tercih havuzunda daha fazla öğrenci olacak. Bu tercih havuzunda puan üstünlüğüne sahip olanların, programa puanları yettiği takdirde, kayıt hakkı elde edebilmelerini sağlayacağız. Kısacası; geçen yıl olduğu gibi öğrenci, TYT ve AYT sınav puanı elde edebilirse, bunun için 0,5 net yapabilen ham puan alma imkanını elde etmiş olacak. Programa kayıt yapma hakkı kazanmak için puan üstünlüğü olması lazım. Sınavda yerleştirme aldığı puan ve başarı sırası ile mümkün. Aynı önceki senelerde olduğu gibi. Başarı sıralaması olmayan, başarı sıralamasında o programın gerektirdiği puanı alamayan zaten kazanamaz. Kalite tartışması fevkalade yanlış tartışma."