Osmaniye’nin Kadirli İlçesinde 5 yıldır oto sanayi sitesinde oto aksesuar işi yapan Ali Çalış, işlerinin düşmesinden yakındı. Çalış şöyle konuştu:

İstanbul'da düzenlenen operasyonda kaçak botoks ilacı ele geçirildi İstanbul'da düzenlenen operasyonda kaçak botoks ilacı ele geçirildi

"Beş yıldır Kadirli’de oto aksesuar işi yapıyorum. Son bir yıldır, bir buçuk yıldır felaket işimiz zayıfladı. Daha önce filmin topunu 1500 liraya alırken şu an 3 bin 500 lira oldu. Adamın çektirecek gücü yok, geliyor bize ‘abi 30 liram var, tek cam film çeker misin?' çekeyim ama ne renk tonu tutuyor ne film markası tutuyor. Ama eskiden böyle değildi komple yeniliyorduk. Şimdi ondan dolayı işler de düştü, kiralar arttı. Bütün aksesuar ürünleri dışarıdan ithalatla geliyor ama lakin dolar üstünden. Dolar çıkıyor malzeme ürün fiyatı artıyor, dolar düşse ürün fiyatı yine düşmüyor. Böyle bir ortama düştük bakalım Allah sonumuzu hayır eylesin.

"UÇUYORUZ, UÇUYORUZ AMA BİZ DEĞİL BİZİM ÜRÜNLERİMİZ UÇUYOR"

Örneğin kiralar, geçen sene ben burayı 4,5-5 bine tutmuştum, şu an 15 bin lira diyorlar ufacık yer içeri araba alamıyoruz. Yani sonuç böyle. Mecburen kapatacağım, tarlaya bahçeye yevmiye ye gitsek, onu da 6 ayda alamayız yevmiyeyi. İşçi çalıştıramaz hale geldik, ondan dolayı eşimle beraber çalışıyorum. Sağ olsun o da benimle geliyor gidiyor, istediğimi getiriyor veriyor. Bu şartlarda ekmeğimizi çıkarmaya çalıyoruz. Geçen sene ben oto boyun yastığının çiftini 3 liradan alıp, 10 liraya, 15 liraya satarken, bu sene geldi 80 lira,85 lira. Uçuyoruz, uçuyoruz ama biz değil bizim ürünlerimiz uçuyor, fırsatçılar uçuyor.”

"MİLLETTE HAKLI BİZDE HAKLIYIZ"

Eşine yardım eden Fatma Çalış ise: "Bu zamana kadar her gelen Ali’ye veresiye yazdırmış yazdırmış gitmiş. Baktım bu şekil olmuyor, deftere baktım yarısı alacaklı dolu. Artık yani ben girdim devreye. Gelene veresiye yok diyorum. Milleti de anlıyorum haklılar da ya bazen bakıyorum tamam diyorum abi olsun. Millette haklı bizde haklıyız. Yeri geliyor kredi kartıyla çektiriyorlar, 20-30 lira, geliyor 10 lirayı dahi hesaptan atalım diyorlar’’ dedi.