Kadınlar bir araya geldi ve başardı, evler Giresun kokuyor

Sabun kursu alan köylü kadınlar kooperatif kurup üretime geçti. Isırgan otu başta olmak üzere doğal otlardan sabun yapan kadınlar, sabunu soğuk teknik ile üretiyor ve daha doğal bir sonuç elde ediyor. Giresunlu kadınlar hem bir araya gelmekten, hem de zararlı katkılar içeren temizlik ürünlerini ailelerinden uzak tutmaktan oldukça memnun.

TOPLUM & YAŞAM 13.01.2022 - 14:47 13.01.2022 - 14:54
Haber: MELİKE NUR BIÇAK

Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ülke genelinde yürütülen Kadın Çiftçiler Eğitim Projesi kapsamında merkez Çavuşoğlu Köyü’nde doğal sabun yapmayı öğrenen kadınlar kurs sonrasında kooperatif kurdu. Günlük işlerini bitirdikten sonra akşamları atölyelerinde toplanan kadınlar, “Kadınlar Kazanacak Evler Giresun Kokacak” projesiyle zararlı bilinen ısırgan otunu sabun yaparak faydalı hale getirdi ve sağlıklı ürünler geliştirmeye başladı.

Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Çavuşoğlu Köyü muhtarı Dursun Atak iş birliğinde uygulanan proje kapsamında açılan “Ev Yapımı Doğal Sabun” kursuna katılan 20 kadın çiftçi, hediyelik sabun yapımını öğrendi. Kursun sonunda bir araya gelen 7 kadın Çavuşoğlu Köyü Kadın Kooperatifi’ni kurdu. Isırgan otundan sabun yapmak fikri ile yola çıkan kadın girişimcilerin kurduğu Çavuşoğlu Köyü Kadın Kooperatifi’nin başkanı Esin Aksu da diğer ortaklar gibi ev kadını. Sabun öğrenme ve kooperatifi gerçekleştirme sürecini anlatan Aksu, “Çocuklarımızı büyüttükten sonra tek meşgalemiz fındıktan fındığa oldu, haliyle bizler de farklı amaç edinmek istedik ve kabul ettik” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİ DERSLER ONLİNE DEVAM ETTİ

Kooperatif Başkanı Esin Aksu, pandemi sürecinde derslere online devam ettiklerini belirterek, süreci şöyle anlattı:”Her ne kadar çoğu arkadaşımız Covid-19 hastalığına yakalanarak karantina sürecine girse de bizler umudumuzu kaybetmedik. İlgi ve hırsımız ile çalışmalarımıza devam ettik. Daha erken süreçlerde gerçekleşmesini beklediğimiz projemiz pandemi nedeniyle bugünlerde gerçekleşti. Yasakların gittikçe azalmasıyla yine eğitimlerimize devam ederek İstanbul’dan bize katılan uzman kişilerden sabun yapımına ilişkin dersler aldık.”

Yaptıkları sabunların diğer sabunlardan farklı olduğunu vurgulayan Aksu, çok faydalı olan ısırgan otunun doğada kaybolmasını istemediklerini ve bu otu gelecek nesillere aktarmak için sabun haline getirdiklerini söyledi.

SOĞUK TEKNİK İLE ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİYOR

Isırgan otu sabununun faydaları arasında cilde sıkılık ve parlaklık vermesi, yumuşaklık sağlaması sunması gibi özellikleri olduğunu aktaran Esin Aksu, otlardan nasıl sabun yaptıklarını ise şöyle özetledi: “Hangi sabunu yapmak istiyorsak o otu ve uygun yağımızı alıyoruz. Sıvı ve katı yağı benmari usulü eriterek sabunlaşmayı oluşturacak etken maddeyi ortaya çıkarıyoruz. Zeytinyağı, Hindistancevizi yağı ve yöremize has fındık yağı kaynatıldığında özelliğini kaybediyor. Sabunun kendine has özelliğini kaybetmemesi için farklı bir yöntem denemeyi tercih ettik. Ege ve Doğu’da geleneksel olarak kaynatılarak yapılan sabunlardan farklı, işlemin soğuk olarak işlemleri gerçekleştirilmesi. Öğütücü makinemizden geçirerek kalıplaşmayı oluşturuyoruz. Bunları gerçekleştirirken daha önce kullandığımız renklendiriciyi öğütme işlemi sayesinde kendi rengini verebilmesini sağladık. Artık renklendirici bile kullanmıyoruz.”

Enis Aksu’nun aktardığına göre; fındık, fındık zarı, ısırgan, kahve, kömür, kına ve defne sabunu üreten Çavuşoğlu Köyü Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar, büyüklerinden öğrendikleri yararlı bilgileri de sabun üretiminde kullanıyor. Yörede ayak kaşıntısına iyi gelen kınadan yapılan sabun ya da balık pişirirken kullanılan defne yaprağı doğal sabunlarda yerini alırken, kavurma işlemi sonrası ayrılan fındık kabuğu zarı da sabun yapımında kullanılıyor.

melike nur bicak - sabun 1

AKŞAMLARI ATÖLYEDE TOPLANIYORLAR

Kooperatif Başkanı Aksu, zararlı katkılar içeren deterjan ve temizlik ürünlerini artık ailelerinden uzak tuttuklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İçerisinde ne olduğunu bildiğimiz, daha sağlıklı ve katkı maddesiz ürettiğimiz sabunlarımızı kullanmayı sürdürdük. Günlük ev işleri ve çocuklarımızla yeteri kadar ilgilendikten sonra akşam vakitlerinde haberleşmeyi sağlayarak atölyemizde toplanıyoruz. Bu sayede sosyalleşiyoruz da bu yüzden bütün kooperatifleri de dahil ederek tek bir çatı altında toplayarak birlik ve beraberlik içerisinde çalışmayı istiyoruz. İl ve ilçemiz bazındaki diğer kooperatiflerde sabun üreten yok dolayıyla bu sayede bizler kendimizi 1-0 önde hissediyoruz. İlerleyen zamanlarda ise yöremize ait ürünlerin de üretimini gerçekleştirmek istiyoruz.”

“Emeklerimizin sonucu olarak sabunlarımızın beğenildiğini ve satıldığını görmek hevesimizi artırıyor. Maliyetler yüksek olduğu ve yoğun emek harcandığı için fiyatı biraz yüksek bulunabiliyor” diyen Esin Aksu, Tarım İl Müdürlüğü’nün destek verdiğini, Ticaret İl Müdürlüğü’nden ise paketleme makinası sözü aldıklarını dile getiriyor. Çavuşoğlu Köyü Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar sabunun ardından bal, pekmez gibi sağlığa yararlı ürünlerle çeşitliliği artırmayı da hedefliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST