Dünyanın kadın dışişleri bakanlarının bu hafta Kanada'nın ev sahipliğinde sanal toplantıda bir araya gelerek İran'da devam eden protestoları tartışacakları açıklandı. Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly mevkidaşları ile perşembe günü bir araya geleceklerini duyurdu.

Dünyanın kadın dışişleri bakanlarının bu hafta Kanada'nın ev sahipliğinde sanal toplantıda bir araya gelerek İran'da devam eden protestoları tartışacakları açıklandı. Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly mevkidaşları ile  perşembe günü bir araya geleceklerini duyurdu.

İranlı Mahsa Amini'nin geçtiğimiz ay Tahran ahlak polisi tarafından alıkonulması sonrası ölümüyle ateşlenen protestolar hala devam ediyor.   

"NET BİR MESAJ VERECEĞİZ"

Kanadalı Bakan Joly, "Meslektaşlarım ve ben net bir mesaj göndermek için toplanacağız: İran rejimi, özellikle kadınlara yönelik vahşi saldırılar da dahil olmak üzere halka karşı her türlü şiddet ve zulme son vermelidir. Kanada, insan hakları için savaşan tüm cesur İranlıların yanında olmaya devam edecektir. Kadın hakları insan haklarıdır" dedi.

Joly'nin ofisi, sanal toplantının yetkililerin İran halkına destek olmak adına çabalarını koordine etme fırsatı vereceğini kaydetti.

Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti Dünyanın en büyük aktif yanardağı Mauna Loa 38 yıl sonra harekete geçti

Kanada, İran'a yaptırım uygulama konusunda ABD dahil diğer ülkelere katılmıştı.

İRAN PROTESTOLARA DESTEK VERENLERİ ÜLKENİN İÇİŞLERİNE KARIŞMAKLA SUÇLADI

İran yabancı ülkeleri içişlerine karışmakla suçlarken, uluslararası bir yarışmada başörtüsüz yarışarak tartışmalara neden olan tırmanma atleti Elnaz Rekabi'nin İran'a dönüşü ve bir kahraman gibi karşılanması konuyu gündemde tutmaya devam etti.

İran'ın Kürdistan bölgesinden gelen Amini, Tahran'da ahlak polisi tarafından "uygunsuz kıyafeti" nedeniyle gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül'de hayatını kaybetmişti.