HABER: FATOŞ ERDOĞAN

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme’de Akfen Holding iştirakı Fıratcan İnşaat tarafından yapılacak AVM projesini protesto etmek için Akfen Holding önünde bir araya geldi. 'Betona değil, yeşile sahip çıkıyoruz' şiarıyla Levent’te bulunan  AKFEN Holding önünde bir araya gelen Kadıköy Kent İnisiyatifi üyeleri, 'Akfen Holding Söğütlüçeşme’den Elini Çek!' pankartı açtı.  Daha önce iptal edilen ve devam eden davalara rağmen AVM/GAR Projesinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 Aralık ayında revize edilmiş planlarının askıya çıkarıldığını belirten Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme’de bildik senaryo devrede diyerek şunları söyledi:

8f5e5ed9-bf55-4839-a2ab-1b3ce04ec0a3

"Kamusal bir fayda üretmeyecek bu projenin amacı Fıratcan İnşaat’ın kasasını doldurmak. İhaleyi alan Fıratcan İnşaat’ın %51 hissesinin sahibi Akfen Holding, kalan %49 hissesi ise Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu Sefa Özçelik’e ait. Kirli ilişkiler bununla da bitmiyor Fıratcan İnşaat’ın 25 Mart 2019 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda “Bakan Yardımcısı” olan Mücahit Demirtaş kardeşi Celal Demirtaş’tı. Özetle, Halk yoksullukla boğuşurken, kamu kaynakları hem iktidar çevresine, hem de sermayeye aktarılmaya devam ediliyor." Kadıköy Kent İnisiyatifi tarafından Akfen Holding önünde yapılan basın açıklamasını Fulya Girginer okudu.

Kadıköy Kent İnisiyatifi'nin açıklaması şöyle:

DAHA ÖNCE İPTAL EDİLEN PROJE YENİDEN BAŞLATILDI 

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında Söğütlüçeşme’de gerçekleştirilmek üzere bir AVM/GAR Projesi ve İmar Planı değişikliği hazırladı. Ancak bu proje ve plan değişikliği Kadıköylüler, TMMOB, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve dönemin Kadıköy Belediyesi’nin planlara yoğun itirazı ve açtıkları dava sonucunda iptal edildi. Temmuz 2021 de iptal kararını veren İstanbul 13. İdare Mahkemesi, iptal gerekçesi olarak, “planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine uygun olmadığı anlaşılan dava konusu planlarda hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı”nı ileri sürerek imar planı değişikliğini iptal etmişti.  Ancak daha sonra; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB), 2021 Aralık ayında revize edilmiş planları askıya çıkardı. Çevre, Şehircilik ve İklim İstanbul İl Müdürlüğü’nün sayfasında “Bilirkişi raporlarında belirtilen gerekçeler doğrultusunda gerekli tüm revizelerin yapıldığı” ifade edilmekle birlikte, yeni projenin ne olduğu kamuoyuna açıklanmamıştır."  

TCDD HALKI YANILTMA SUÇU İŞLİYOR

Biz Kadıköylüler, içeriği kamuoyuna resmen açıklanmayan projeyle ilgili bazı bilgileri, halka açık bir firma olan müteahhit AKFEN Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin, 6 Nisan 2022’de yaptığı KAP açıklamasından öğrendik. Söz konusu açıklamada, Akfen Holding iştiraki Fıratcan İnşaat Ticaret ve Turizm A.Ş.'nin toplam 20 milyon EUR bedelle, Yüksek Hızlı Tren Viyadüğü ile birlikte Söğütlüçeşme'yi bir kültür, sanat ve yiyecek-içecek merkezi haline getirecek yapılaşmayı planladığı belirtilmektedir.  TCDD projeyi “Viyadük ve Çevre düzenlemesi” diye tanımlayarak yapılacak işi basitleştirmeye, Kadıköylülerden gelecek tepkileri azaltmaya çalışıyor, böylece halkı yanıltma suçu işliyor.  

7c059abb-a5be-4431-933b-5ab5b4010f39

BU PROJE İKTİDAR VE SERMAYESİNE KAYNAK AKTARMA PROJESİ 

Söğütlüçeşme’de bildik senaryo devrede. Kamusal bir fayda üretmeyecek bu projenin amacı Fıratcan İnşaat’ın kasasını doldurmak. İhaleyi alan Fıratcan İnşaat’ın %51 hissesinin sahibi Akfen Holding, kalan %49 hissesi ise Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu Sefa Özçelik’e ait. Kirli ilişkiler bununla da bitmiyor Fıratcan İnşaat’ın 25 Mart 2019 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda “Bakan Yardımcısı” olan Mücahit Demirtaş kardeşi Celal Demirtaş’tı. Özetle, Halk yoksullukla boğuşurken, kamu kaynakları hem iktidar çevresine, hem de sermayeye aktarılmaya devam ediliyor.

79df5d11-24b8-4825-82f4-28e9bc46137a

Özetle Akfen/Fıratcan İnşaat Çetesi daha önce mahkeme tarafından iptal edilen projeyi küçük rötuşlarla yeniden ve hakkında açılmış olan davalara rağmen hızlandırılmış bir şekilde hayata geçiriyor.

KADIKÖYLÜLER YEŞİL ALAN İSTİYOR

Biz Kadıköylüler, kentin içinde kalan az sayıdaki yeşil alanlardan biri olan bu alanın yeşil alan olarak kullanılmaya devam edilmesini istiyoruz.  Söğütlüçeşme’de bu çalışma hemen durdurulmalı, yeşil alan korunmalı, Haydarpaşa Garı, bir an önce gar hizmetlerini vermeye başlamalıdır.