JP Morgan uzmanları, Merkez Bankası'nın faiz kararı hakkında bir değerlendirme yaptı. Uzmanlar, Merkez Bankası'nın karar metninde "anlamlı bir değişiklik" yapma gereği duymadığını ve faiz kararının giderek piyasayla daha az ilgili hale getirdiğini belirtti.

Kendileri için elektrik üretenler, tükettikleri kadar enerjiyi satabilecekler Kendileri için elektrik üretenler, tükettikleri kadar enerjiyi satabilecekler

ABD'li yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JP Morgan, Merkez Bankası'Nın politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda değiştirmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutma kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

JP Morgan yayımladığı notta, Merkez Bankası'nın karar metninde kullandığı dilde "anlamlı bir değişiklik" yapma gereği duymadığını ve para politikası kararlarının giderek daha az piyasayla ilgili hale getirdiğini belirtti.

"ŞÜPHELİ TEDBİRLER"

Bankanın karar metninde para politikasını sıkılaştırma hedefi olmadığını bir kez daha teyit ettiğini vurgulayan JP Morgan, "TCMB enflasyonla mücadelede etkinliği kanaatimizce şüpheli olan makroihtiyati tedbirlere devam edecektir" dedi.

Aynı notta enflasyondaki istikrarlı artış ve beklentilerdeki kötüleşme göz önüne alındığında, politika faizinin reel olarak daha da negatif hale geldiği de belirtildi.

Merkez Bankası'nın güvercin duruşunda herhangi bir değişiklik göstermediğinin altını çizen JP Morgan, bu ayki karar metninde tek anlamlı değişikliğin artan küresel durgunluk risklerine atıfta bulunulması olduğunu ifade etti.