Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu, Japonya'nın Suriyeli mülteciler için Türkiye'deki yerel yönetimlere yaklaşık 410 milyon dolar kredi yardımı yapacağını açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Ankara Valiliği, kar yağışı uyarısında bulundu Ankara Valiliği, kar yağışı uyarısında bulundu

Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toshimitsu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, "Görüşmeler sırasında iki Bakan tarafından, Suriyeli göçmenlerin ülkeye girişinden etkilenen Türkiye’nin yerel yönetimlerine sosyal altyapı sağlanması amacıyla temin edilecek 45 milyar Japon Yeni (yaklaşık 410 milyon dolar) üst limitli kredi ile ilgili karşılıklı resmi belgeler imzalanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Kredinin faizi Japon Yeni cinsinden 6 Ay LIBOR + 95 bp (Faiz oranı alt sınırı: Yüzde 0,1), ödeme süresi ise 7 yılı geri ödemesiz olmak üzere 25 yıl olarak aktarıldı.

"ŞU ANA KADAR 550 MİLYON DOLAR VERDİK"

Motegi, önceki gün bir gazetede yayınlanan yazısında, şu ana kadar mültecilerle ilgili Türkiye’ye 550 milyon ABD Doları tutarında destek sağlandığını açıklamıştı.